Detection of universal motor off-blance operation based on current sensing
Universal motorun akım algılama ile dengesiz yük kontrolünün tayini
  1. Tez No: 65565
  2. Yazar: MUSTAFA KARABAĞLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİNER UNGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Bu çalışmada universal monofaz bir ac motorun dengesiz yük altında çalışmasının akım algılama yöntemi ile kontrol edilmesi incelenmiş ve deneysel olarak da motor akımı ile yükün dengesizliği arasında kurulan ilişki ile yükün ne kadar dengesiz olarak çalıştığı tespit edilmiştir. Şöyle ki, sistem yükün ne kadar dengesiz olduğunu ölçmeye çalışır ve buna göre motor ne kadar maksimum hıza çıkabilir buna karar vermektedir. Hız kontrolü, motoru süren triacın tetikleme açısının kontrol edilmesi ile sağlanmıştır. Sistem dört ana bölümden oluşur; I.) Motor akımını algılayan sistem ve amplifikatörü. Bu bölüm LM324 entegresinden oluşan akım amplifikatörünü içerir. II.) Sistemin ne yapacağına karar veren mantık kontrol devresi. Bu bölüm SGS- THOMSON marka ST62E20 kodlu tek chip mikrodenetleyici ihtiva eder. III.) Triyak ve tetikleme devresi. Bu bölümde triac devresi ve tetikleme elemanlarından oluşur. IV.) Motor ve mekanik sistem. Bu bölümde motor, gerekli mekanik dengesiz yük düzeneği mevcuttur. Amacımız motor dengesiz yük kontrolünün akım algılama yöntemi ile yapılabileceğinin gösterilmesidir. Bu uygulama için otomatik çamaşır makinesi seçilmiştir. Bu uygulama başarılı olmuş ve bize bu algoritmanın diğer motor uygulamalarında da kullanılabileceğini göstermiş ve endüstride universal motorların limit değerleri üzerinde elektrikli ve mekanikli olarak kullanımlarında doğacak tahribatın ve anormal gürültülerin yok edilebileceğini ispatlamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, detection of a universal motor off-balance operation based on current sensing system is performed experimentally and finding out the relations between the motor current and system off-balance quantity. That is, the system tries to measure how much the load is uniformly distributed and decides at what maximum speed will be established under the off-balance load. Speed control is done with the aid of the firing phase angle control of a triac. The system contains four main units. I) Current sensing system which detects the motor current and the current amplifier. This part consists of the current amplification circuit with LM324 IC. II) Logic control system which decides what the system will perform with changing load. This pan contains a single chip microcontroller ST62E20 from SGS-THOMSON. HI) Triac and firing circuit. This part contains a triac circuit and firing circuit elements with the optocoupler K3020P from TEMIC. IV) Motor and Mechanical system. This part contains a universal motor, its mechanical peripherals and necessary unbalanced load. My purpose is to show off-balance control can be done by the knowledge of the motor current. And for this application we choose a washing machine system and showed that this control may be applied for other motor control application. Therefore this algorithm has also so many applications in industry that motors can be run without any damage and noise although the load is not known.