Effect of curvature on impingement cooling
Silindirik yüzeylerde eğriliğin ısı geçişine etkisi
- Tez No: 65566
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KAYANSAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ill ÖZET Bir yüzeyin, yüzeye çarpan hava jeti yardımı ile ısıtılması veya soğutulması üzerine literatürde çeşitli araştırmalar bulunmaktadır. Ancak bu araştırmaların hemen tamamı düz yüzey veya kanallar içindir. Silindirik bir kanala kanalın üst yüzeyindeki bir yarıktan hava üflenmesi sonucu oluşan akış problemleri ile ilgili herhangi bir çalışmaya rastlanmamaktadır. Bu çalışma bu şekildeki bir akış için hız ve basınç dağılımlarını nümerik olarak nicelemektedir. Daha sonra enerji denklemi çözülerek, eğriliğin ve Reynold sayısının ısı geçiş katsayılarına etkileri incelenmiştir. Nümerik çözüm için Simpler Algoritması olarak bilmen bir algoritma kullanılmıştır
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT There are some studies on heating or cooling of surfaces with impinging jets. However, almost all of these studies are about flat surfaces or channels. There is a lack of work related to the flow formed in a cylindrical concave channel by injection air through a slot located at the symmetry line of the upper watt. This study investigates numerically velocity and pressure distribution of such a flow field. And then the energy equation is solved numerically. The effect of curvature and Reynolds number on heat transfer coefficients are analysed. For numerical solution, an algorithm called Simpler has been used.