Kanserli olan ve kanser saptanmayan prostat dokularında cutibacterium acnes ve bacteroides fragilis sıklığının karşılaştırılması
Comparison of the frequency of cutibacterium acnes and bacteroides fragilis in benign and malign prostate tissues
  1. Tez No: 655654
  2. Yazar: EDİP TOKUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HRİSİ BAHAR TOKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Prostat kanseri (PK) dünya genelinde erkekler arasında en sık görülen ikinci malignite olarak bildirilmiştir. Son yıllarda çalışmalar Cutibacterium acnes'in prostat karsinogenezinde etkili olabileceğini göstermekte, Bacteroides fragilis'in rolü ise halen araştırılmaktadır. Çalışmamız, Mayıs 2019-Mayıs 2020 tarihleri arasında histopatolojik incelemeleri sonucunda PK tanısı almış, yaş ortalaması 64,08 ± 6,66 olan 60 hastanın ve kanser ve/veya herhangi başka bir patoloji saptanmamış yaş ortalaması 61,85 ± 5,81 olan 60 bireyin prostat biyopsi örnekleri ile gerçekleştirilmiştir. Biyopsi örneklerinde C. acnes ve B. fragilis varlığı ve miktarı gerçek zamanlı PZR yöntemiyle araştırılmıştır. Cutibacterium acnes varlığı hastaların 58 (%96,6) kontrollerin ise 39 (%65) biyopsi örneğinde saptanmıştır. Bu bakterinin miktarı hasta grubunda 6,14 ± 1,02 kontrol grubunda ise 4,53 ± 2,63 olarak belirlenmiştir. C.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer (PC) has been reported as the second most common malignancy among men worldwide. Studies in recent years have shown that Cutibacterium acnes may be effective in prostate carcinogenesis, and the role of Bacteroides fragilis is still under investigation. Our study was conducter between May 2019 and May 2020 and included 60 patients diagnosed with PC as a result of histopathological examinations, with an average age of 64.08 ± 6.66, and 60 individuals with an average age of 61.85 ± 5.81 without cancer and/or any other pathology. The presence and amount of C. acnes and B. fragilis in biopsy samples were investigated by real-time PCR method. The presence of C. acnes was detected in 58 (96.6%) biopsy samples of the patients and 39 (65%) of the controls. The amount of this bacteria was determined to be 6.14 ± 1.02 in the patient group and 4.53 ± 2.63 in the control group. The rate of detection of C.