Erişkin ortopedik diz altı cerrahisinde 20ve 30 ML solusyon ile uygulanan kaudal anestezi etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of caudal anesthesia efficacy applied with 20 and 30 ML solution in adult orthopedic surgery
- Tez No: 655658
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CESUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Santral bloklardan epidural anestezi oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Kaudal anestezi de sakral hiatustan epidural mesafeye girilerek uygulanan bir epidural anestezi metodudur. Kaudal uygulamalar pediatrik hastalarda daha yaygın kullanılmaktadır. Fakat bunların çoğunluğu da analjezi amacıyla ve genel anestezi ile kombinasyon şeklindedir. Erişkindeki yaygın kullanımı ise daha çok kronik bel ağrılarının yönetimi içindir. Erişkinlerde cerrahi anestezi için yeterince literatür verisi bulunmamaktadır. Doğal olarak kaudal epidural anestezinin doz ve volümüne dair literatür verileri de yetersizdir. Bu çalışmada erişkin ortopedik diz altı cerrahisinde 20 ve 30 mL'lik volümlerde uyguladığımız kaudal anestezinin etkinliğini ve güvenliğini karşılaştırmayı amaçladık. Bu çalışma için kaudal anestezi altında elektif diz altı cerrahisi geçiren 18-65 yaş arası, ASA sınıflaması I, II ve III olan 60 hastanın kayıtları retrospektif olarak değerlendirildi. Ardışık hastalardan, 30 mL ve 20 mL'lik kaudal volüm uygulanmalarına göre her gruba 30'ar hasta düşecek şekilde iki grup oluşturuldu. Ansestezik solüyonlar 20 mL içinde 14 mL %2 lidokain, 3 mL NaHCCO3, 2 mL fentanyl, 1 mL 0.05 mg adrenalin olacak şekilde hazırlanmıştır. Grupların demografik verileri, hemodinamik parameterleri, blok seviyeleri, anestezi kalitesi ve komplikasyonlar değerlendirildi. Demografik veriler her iki gruptda benzerdi.
Özet (Çeviri)
Comparison of Caudal Anesthesia Efficacy Applied with 20 and 30 mL Solution in Adult Orthopedic Surgery. Epidural anesthesia from Central blocks is quite widely used. Caudal anesthesia is also a method of epidural Anesthesia applied by entering the epidural distance from the sacral hiatus. Caudal applications are more widely used in pediatric patients. But most of them are also for the purpose of analgesia and in combination with general anesthesia. Its common use in adults is mainly for the management of chronic low back pain. There is not enough literature data for surgical anesthesia in adults. Naturally, literature data on the dose and volume of caudal epidural anesthesia is also insufficient. In this study, we aimed to compare the effectiveness and safety of caudal anesthesia in adult orthopedic surgery under the knee in volumes of 20 and 30 ml. For this study, records of 60 ASA classification I, II and III patients aged 18-65 who underwent elective knee surgery under caudal anesthesia were retrospectively evaluated. From consecutive patients, two groups were formed so that 30 patients would fall into each group according to the application of 30 mL and 20 ml caudal volume. Ansesthetic solutions were prepared to be 14 mL of 2% lidocaine, 3 mL of NaHCCO3, 2 mL of fentanyl, 1 mL of 0.05 mg of adrenaline in 20 mL. Demographic data of the groups, hemodynamic parameters, block levels, anesthesia quality and complications were evaluated. Demographics were similar.