Profesyonel orkestralarda yaylı çalgı çalan müzisyenlerdeki kas iskelet sistemi ağrılarının ve özür düzeylerinin incelenmesi
Musculoskeletal pain and disability level of string players in professional orchestras
- Tez No: 655663
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı profesyonel orkestrada yaylı çalgı çalan müzisyenlerdeki kas iskelet sistemi ağrılarının ve özür düzeylerinin değerlendirilmesi, kas iskelet ağrılarının müzisyenlerin çalma performansı, performans kaybı kaygısı ve günlük yaşamı üzerine etkilerinin incelenmesidir. Bu çalışma Türkiye'de elit seviyede müzik yapan profesyonel senfoni orkestralarında gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya İstanbul, İzmir ve Cumhurbaşkanlığı Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrasından toplam 62 yaylı çalgı çalan müzisyen dahil edilmiştir. Katılımcıların sosyo-demografik verileri, enstrüman çalmaya ilişkin ve kas iskelet ağrı ve semptomlarıyla ilgili soruların bulunduğu anket formu uygulanmıştır. Ağrı düzeyi Görsel Analog Skala (GAS) ile değerlendirilmiştir ve ağrı şiddeti hafif, orta, şiddetli olmak üzere kategorize edilmiştir. Üst ekstremite özür düzeyi Kol, Omuz ve El Yaralanmaları (Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand-DASH-FS) kısa versiyon (Q-DASH) anketi ve Yüksek Performans İsteyen Sporlar-Müzisyenler modeli (DASH-SM) kullanılarak değerlendirilmiştir. Katılımcıların %87,1'si kas iskelet ağrısı varlığını ve bu durumun %58,1'inde çalma performansını, %51,6'sında günlük yaşam aktivitelerini ve bireylerin %48,4'ünde ise performans kaybı kaygısına neden olduğu bildirilmiştir. Üst ekstremite özür düzeyleri yüksek bulunmuştur (DASH-FS: 19,01; DASH-SM: 13,61). Kas iskelet ağrı şiddeti ile performans kaybı kaygısı, çalma performansı ve günlük yaşam aktiviteleri arasında boyun, sırt, omuz(sağ-sol), sağ el bileği, sol 2. ve 5. parmaklar, sağ 2. ve 4. parmaklar, sol diz ve sol ayak bileği bölgelerinde ilişki bulunmuştur. Sırt (p=0,007), boyun (p=0,006), sağ omuz (p=0,002) ve sağ el bileği (p=0,0001) bölgelerindeki şiddetli ağrısı olanların performans kaybı kaygılarının hafif ve orta şiddetli ağrıya göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Şiddetli sırt ağrısı olanların çalma performansı hafif ve orta şiddetli ağrı yaşayanlara göre daha fazla etkilenmektedir (p=0,021). Ağrı şiddetinin günlük yaşam aktivitelerine herhangi bir anlamlı etkisi saptanmamıştır (p>0,05). Çalışmamızın sonuçları yaylı çalgı çalan müzisyenlerin kas iskelet sistemi ağrı şiddetleri ve özür düzeylerinin yüksek olduğunu göstermektedir. Kas iskelet ağrıları; çalma performansı, performans kaybı kaygısı, günlük yaşam aktiviteleri ile ilişkili, çalma performansı ve performans kaybı kaygısı üzerinde etkilidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine musculoskeletal pain and disability levels, effects of musculoskeletal pain on musicians playing performance, performance loss anxiety and daily life of musicians playing string instruments in professional orchestra. This study was conducted in elite professional musicians from Turkish symphony orchestras. A total of 62 strings musicians from Istanbul, Izmir and the Presidential State Symphony Orchestra and Istanbul City Orchestra were included in this study. A questionnaire including questions about sociodemographic data, instrument playing, and musculoskeletal pain and symptoms of the participants was applied. The pain level of the participants was measured with the Visual Analogue Scale (VAS) and pain intensity is categorized as mild, moderate, and severe. Upper limb disability level was assessed using the Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand-DASH quick version (Q-DASH) questionnaire and additionally Sports/Performing Arts Module. 87.1% of the participants described musculoskeletal pain. 58.1% of the participants stated that their musculoskeletal pain affected their playing performance, 51.6% of them stated that their daily life activities were affected, 48.4% of them reported that they experienced performance loss anxiety. Between musculoskeletal pain intensity and performance loss anxiety, playing performance and daily life activities; Relationships were found in the neck, back, shoulder (right-left), right wrist, left 2nd and 5th fingers, right 2nd, and 4th fingers, left knee and left ankle. Participants with severe pain in the back (p = 0.007), neck (p = 0.006), right shoulder (p = 0.002), and right wrist (p = 0.0001) regions had higher performance loss anxiety than participants with mild to moderate pain. Participants have high upper extremity disability levels (DASH-FS: 19,01; DASH-SM: 13,61). The playing performance of those who experience severe back pain was affected more than those who experience mild and moderate pain (p = 0.021). There was no significant effect of pain intensity on activities of daily living (p> 0.05). The results of our study show that the musculoskeletal pain severity and disability levels are high in string players. Musculoskeletal pain is related with playing performance, performance loss anxiety, and daily living activities. Musculoskeletal pain affects playing performance and performance loss anxiety.