Spor bilimleri fakültelerindeki akademisyenlerin etkili iletişim becerilerinin örgüt kültürü tipine etkisi
The effect of effective communication skills of academicians in faculties of sports sciences on organizational culture type
- Tez No: 655700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KARACAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, Spor Bilimleri Fakültelerinde görev yapan akademisyenlerin iletişim becerileri değerlendirme düzeylerinin örgüt kültür tiplerine etki düzeyini ortaya çıkartmak ve aralarındaki ilişkiyi tespit etmektir. Araştırma ilişkisel tarama modeline göre tasarlanmıştır. Çalışmaya Türkiye'nin 7 farklı bölgesinden 13 üniversitenin spor bilimleri fakültesinde görev alan 50 kadın ve 180 erkek olmak üzere 230 akademisyen katılmıştır. Akademisyenlerin iletişim becerilerinin ölçülmesi için“İletişim Becerileri Değerlendirme Ölçeği”ile örgüt kültürü tiplerini ve kültür düzeylerini ortaya çıkarmak için“Örgüt Kültürü Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, Sports Science Faculty academics serving in the level of communication skills assessment to reveal the type and level of impact on the organization's culture is to determine the relationship between them. The research is designed to scan the relational model. Turkey's study sports science faculty from seven universities in 13 different regions involved 230 scholars have participated, including 50 women and 180 men. For measuring the communication skills of academics“Communication Skills Evaluation Scale”to reveal the types of organizational culture and cultural level of the“Organizational Culture Inventory”was used.