İnsan kaynakları planlaması ve işe alım sürecinin işgören performansı ve devamsızlığı üzerine etkisi: Erzurum Organize Sanayi Bölgesi örneği
The impcat of human resources planning and employee recruitment process on employee performance and absenteeism: The sample of Erzurum Organized Industrial
  1. Tez No: 655701
  2. Yazar: MİRAÇ SİNCAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATILHAN NAKTİYOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, Erzurum Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren işletmelerin insan kaynakları planlaması ve işgören temin süreci hakkında bilgi edinmektir. Ayrıca çalışmada insan kaynakları planlaması ve personel temin süreci ile işgören performansı ve devamsızlık arasındaki ilişkinin belirlenmesi de amaçlanmıştır. Bu çalışma kavramsal çerçeve ve uygulama olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Kavramsal çerçeve kısmında literatür araştırması yapılarak insan kaynakları planlaması, işe alım süreci, işgören performansı ve devamsızlık kavramları açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında, Erzurum Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren 115 işletme yöneticisine yüz yüze görüşme yöntemi ile anket uygulanmıştır. İnsan kaynakları planlaması ve işe alım sürecinin işgören performansı ve devamsızlığı üzerine etkisi ile ilgili literatür kapsamında çalışmaya ilişkin araştırma soruları oluşturulmuş, soru formlarından elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Sonuç olarak; insan kaynakları planlaması yapan ve yapmayan firmaların işgören performansı arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca insan kaynakları planlaması yapmayan işletmelerde işgören devamsızlığının yüksek olduğu sonucuna da ulaşılmıştır. Bu doğrultuda personel temin sürecini iyi yöneten işletmelerde işgören performansının yüksek, devamsızlık oranlarının ise düşük olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to ınvestigate the human resources planning and employee recruitment process of the enterprises operating in the Erzurum Organized Industrial Zone. In addition, the study aimes to determine the relationships between human resources planning and personnel recruitment processes and employee performance and absenteeism. This study consists of two parts: conceptual framework and application. In the conceptual framework part, literature review was conducted and the concepts of human resources planning, recruitment process, employee performance and absenteeism were explained. In the application part of the study, a questionnaire was applied to 115 business managers operating in Erzurum Organized Industrial Zone by face to face interview method. Based on literature on the impact of human resources planning and the recruitment process on employee performance and absenteeism the research questions at the study were formulated. The data obtained through question form were analyzed with apprepriate statistical methods. As a result; a significant difference was found between employee performance of companies that do human resources planning and those that do not. It was found that enterprises that do not make human resources planning have high employee absenteeism. Employee performance of enterprises that manage the personnel recruitment process was been found to be high, and the rate of absenteeism was found to be low.