The Use of SWMM simulation model in urban storm water management
SWMM simulasyon modelinin kentsel drenaj sistemlerinin planlanmasında kullanılması
- Tez No: 65574
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL BENZEDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde, şehirlerdeki hızlı nüfus artışı ve çarpık kentleşme gibi kontrolsüz gelişen olaylar, bûunadamlannı ve mühendisleri temel problemler üe karşı karşıya bırakmaktadır. Bu problemlerin en önemlilerinden biri kentsel drenaj sistemleridir. 20. yy son çeyreğinde, özellikle bilgisayar teknolojisindeki hızlı gelişim, birçok alanda olduğu gibi kentsel bölge drenaj sistemlerinin simulasyonunda kullanılan matematiksel modellerin de bilgisayar teknolojisi ile birleştirilip daha karmaşık yapıdaki geniş kapsamlı hidrolik-hidrolojik ve su kalitesi modellerinin kurulmasını sağlamıştır. Sunulan çalışmada kentsel bölge drenaj sistemlerinin simulasyonu amacıyla geliştirilen bilgisayar destekli matematiksel modeller incelenmiş; özellikle, yurt dışında yaygın bir kullanıma sahip, kentsel akışları kalite ve kantite açışından inceleyen SWMM (Storm Water Management Model) modeli açıklanmıştır. Çalışmada, SWMM modelinin temel özellMerinin belirlenmesine çalışılmış; bu özellikler örnek bir uygulama üzerinde araştırılmıştır. Bu çalışmalar sonunda, etkin bir model uygulaması için modele uygun ve yeterli miktarda veri toplanmasının zorunlu olduğu görülmüştür. Bu tür model gereksinimleri karşılanabildiği takdirde SWMM, ülkemizdeki kentsel drenaj sistemlerinin planlama, tasarım ve yönetim problemlerinin çözümü açısından oldukça etkili bir araç olabilecektir. Yapılan çalışmada, yakın gelecekte Türkiye'de de kullanılması umulan SWMM ve benzeri modellerin gerektirdiği veri tabanının şimdiden hazırlanması için yol gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent times, rapid population growth and urbanization have led to serious problems to be solved and managed by scientists and engineers. One of the most significant problems relates to management of urban drainage systems. Recent advances in both modeling techniques and computer technology have resulted in the development of sophisticated computer-based mathematical simulation models. These models serve to simulate both water quantity and quality problems encountered in urban watersheds. One of these models is. the SWMM (Storm Water Management Models) that has found a wide area of application in developed countries. The objective of the presented study is to investigate capabilities and properties of SWMM in simulating urban drainage and to apply it in simple hypothetical basins so that basic requirements for a real case study can be identified. To this end, the model software is studied to identify its basic characteristics and requirements. Next, hypothetical data are used to test the operation of the model The results of the study have shown that the basic problems that may be encountered in SWMM applications are related to data limitations. Provided that data required by the model are obtained, the SWMM model can be effectivery used in the planning and design of urban drainage systems of major cities in Turkey. The presented study points out to capabilities of the model in this respect It is expected that SWMM will be employed by urban planners and managers in our country. On this respect, the presented study serves the delineate model requirements and data needs for effective applications of SWMM. Having noted the characteristics and data requirements of the model at this stage, it is intended to run the model on the case of a real urban watershed as part of future studies.