Enhanced biological phosphorus removal in wastewater
  1. Tez No: 65573
  2. Yazar: SÜLEYMAN MAZLUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
IV ÖZET Biyolojik olarak fosfor giderimi, konvansiyonel biyolojik arıtma tesislerinde prosesin bir aşamasında anaerobik bir kademenin yer almasını öngören tasarıma ve işletmeye dayalı değişiklikler yapılmasını içerir. Biyolojik olarak fosfor giderim sistemleri, hücreleri içerisinde gereğinden daha fâzla miktarlarda fosfor barındırabilen biyolojik populasyonların büyümesini (çoğalmasını) temin eder. Fosfor yönünden zengin bir içeriğe sahip bu hücrelerin (mikroorganizmaların) sistemden uzaklaştırılmasıyla arıtılmış çıkış suyundaki fosfor konsantrasyonu azalırken atık çamurdaki fosfor içeriği %3-6 değerlerine kadar yükselir. Bir biyolojik fosfor arıtim sisteminde fosfor giderim kapasitesi, başlıca, atıksuyun organik madde içeriğine (konsantrasyonuna) bağlıdır ve genellikle BOI/P yada KOI/P biçiminde ifade edilir. Bu çalışmada biyolojik olarak fosfor giderim proseslerinden A/O prosesi, nitratların anaerobik kademeye gelmeden önce tamamen giderilmesi için sistemin başlangıcına bir anoksik kademe konulması suretiyle modifiye edilmiştir. Modifiye edilmiş bu proses anaerobik kademeyi nitratlardan koruması sayesinde nitrifikasyonun kaçınılmaz olduğu düşük çamur yükleme hızlarında bile maksimum düzeyde fosfor giderimini temin etmektedir. Yapılan çalışmada, hidrolik tutulma süresi, organik yükleme hızı, çamur yükleme hızı ve çamur yaşının biyolojik olarak fosfor giderimine olan etkisi sentetik olarak hazırlanan atıksu ile sürekli besleme yapılmak suretiyle işletilen pilot tesis düzeyinde bir sistem üzerinde gözlenmiştir. Yüksek organik yüklemeler elde etmek için tatbik edilen yüksek organik madde konsantrasyonları, fosfor yönünden de zengin olan bazı endüstriyel atıksuların ve bunların arıtılabilirliğini simule etmiştir. Bu sistemde, tam karışımlı anoksik reaktör yerine sabit yataklı reaktör konulması suretiyle, nütriyent gideren arıtma tesislerinin genel bir problemi olan çamurun kötü çökelebilirlik özelliği mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT Enhanced biological phosphorus removal involves design and operational modifications of the conventional biological treatment plants, incorporating an anaerobic operating phase somewhere in the process. Enhanced biological phosphorus removal systems support the growth of a biological population that has a much higher cellular phosphorus content. Discharge of phosphorus-rich waste solids from the system results in lower effluent phosphorus concentrations and higher waste sludge overall phosphorus content of 3-6 percent Phosphorus removal capacity in an enhanced biological phosphorus removal system is mainly related to the organic matter content of the wastewater, and generally expressed as BOD/P or COD/P ratio. Li this study, of Bio-P removal processes, A/O process has been modified by adding an anoxic stage at the beginning of the system to remove the nitrate-nitrogen completely before entering the anaerobic zone. This modified process protects anaerobic stage from nitrates and hence maximizes the phosphorus removal at low sludge loading rates as well, where nitrification is unavoidable. In the study, effect of hydraulic loading rate, organic loading rate, sludge loading rate and sludge age on enhanced biological phosphorus removal have been observed, on a piot-plant scale system fed and operated continuously with synthetically prepared wastewater. High organic matter concentrations applied to achieve high organic loading rates also resulted in the simulation of some industrial wastewaters and their treatability which are rich in phosphorus content Completely-mixed anoxic reactor in this system has been replaced with fixed-bed anoxic reactor in order to compare the sludge settling characteristic, which is a common problem in nutrient removal plants.