Çeşitli bitki özütlerinin antimikrobiyal etkinliği ile diş minesi üzerine etkilerinin in vitro değerlendirilmesi
In vitro evaluation of antimicrobial activity of various plant extracts and their effects on tooth enamel
  1. Tez No: 655762
  2. Yazar: ZEYNEP DEMİREZ BİRCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA AYDINOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çeşitli Bitki Özütlerinin Antimikrobiyal Etkinliği ile Diş Minesi Üzerine Etkilerinin İn Vitro Değerlendirilmesi Amaç: Bitki ekstraktlarının karyojenik mikroorganizmalara karşı antimikrobiyal etkinliği ve süt dişi minesine etkilerinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metod: Çalışmada kullanılan 150 diş örneği şeker otu, Anzer kekiği, altın otu, KHX ve distile sudan oluşan 5 gruba ayrıldı. Her bitki grubuna uygulanan konsantrasyon (MBK ve >MBK) ve biyofilm (monomikrobiyal ve polimikrobiyal) için 6 alt grup (n=5) tanımlandı. Ekstrakte edilen bitkilerin etkinlikleri agar kuyucuk difüzyon metodu ile incelendi. MİK ve MBK testleri yapıldı. Diş yüzeylerinde oluşturulan monomikrobiyal ve polimikrobiyal biyofilm tabakalarına sırasıyla 5 ve 1 günlük deney protokolleri uygulandı. Deney bitiminde biyofilm tabakaları uzaklaştırılarak bakteri sayımları yapıldı. Deney başlangıç ve bitiminde her gruptan rastgele seçilen bir diş SEM-EDS ile incelendi. Bulgular: Monomikrobiyal biyofilmde MBK ve >MBK' da hazırlanan KHX' in S. mutans üzerinde etkili olduğu görüldü (pMBK' da hazırlanan şeker otu, Anzer kekiği ve KHX' e kıyasla distile suda daha fazla S. wiggsiae tespit edildi (pMBK' da hazırlanan Anzer kekiğinde distile suya göre daha fazla sayıda L.
Özet (Çeviri)
In Vitro Evaluation Of Antimicrobial Activity Of Various Plant Extracts And Their Effects On Tooth Enamel Aim: Evaluation of the antimicrobial activity of plant extracts against cariogenic microorganisms and their effects on primary tooth enamel. Material and Method: 150 tooth specimens were divided into 5 groups as Stevia rebaudiana, Anzer thyme, Helichrysum arenarium, CHX and distilled water. Six subgroups (n = 5) were defined for the concentration (MBC and >MBC) and biofilm (monomicrobial and polymicrobial) applied to each plant group. The efficiencies of the extracted plants were examined by the agar well diffusion method. MIC and MBC tests were performed. After 5 and 1 day experimental protocols were applied to the monomicrobial and polymicrobial biofilm layers formed on the tooth surfaces, respectively, the number of bacteria was calculated. A randomly selected tooth from each group was examined with SEM-EDS. Results: It was observed that CHX prepared at MBC and >MBC in monomicrobial biofilm was effective on S.