Çeşitli bitki özütlerinin ve sirkenin süt dişi kanal irrigasyonunda kullanımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the use of various herbal extracts and vinegar in primary teeth root canal irrigation
- Tez No: 665869
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK ARSLAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Çeşitli bitki özütlerinin ve elma sirkesinin E. faecalis ve C. albicans'a karşı antimikrobiyal özelliklerinin ve smear tabakası uzaklaştırma etkinliklerinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metod: Antimikrobiyal inceleme için rastgele iki gruba ayrılan kökler (n:112), E. faecalis (n:56) ve C. albicans (n:56) ile enfekte edildi. Serum fizyolojik, NaOCI, beyaz çay, altın otu, elma sirkesi, limon ve Anzer kekiği olmak üzere rastgele 7 gruba (n:8) ayrıldı. Kök kanalları MBK/MFK değerleri belirlenen solüsyonlar ile irrige edildi, uygulama sonrası CFU sayımları Image J programı ile yapıldı. Smear tabakasını uzaklaştırma etkinliğinin değerlendirilmesinde ise prepare edilen dişler (n:70) antimikrobiyal incelemede belirlenen 7 gruba (n:10) ayrıldı. Her bir grupta 5 örnek sadece test edilen solüsyon ile irrige edilirken, 5 örnek irrigasyon sonrası ayrıca EDTA ile de irrige edildi. İrrigasyonun ardından kökler ikiye bölünüp; koronal, orta ve apikal bölgelerden X1000 büyütmede Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) görüntüleri alındı. Açık dentin tübül oranı ImageJ programıyla değerlendirildi. Bulgular: Altın otu ve limon, E. faecalis'e karşı serum fizyolojiğe göre yüksek (p=0.038, p=0.009), NaOCl ile benzer antibakteriyel etkinlik gösterdi (p>0.05). Elma sirkesinin ise C. albicans üzerinde serum fizyolojiğe göre yüksek (p0.05). Smear tabakasının uzaklaştırılmasında koronal üçlü bölgesinde elma sirkesinin, orta üçlü bölgesinde ise limonun serum fizyolojik ve NaOCI'ye göre daha fazla smear uzaklaştırdığı tespit edildi (p0.05). Apikal bölgede ise elma sirkesi ve kekik gruplarının NaOCI-EDTA grubu ile benzer sonuçlar gösterdiği bulgulandı (p>0.05). Sonuç: Mevcut çalışmanın sınırları dahilinde smear tabakasını uzaklaştırabilen ve E. feacalis'e karşı antibakteriyel etkisi bulunan limon ile C. albicans'a karşı antifungal etkili elma sirkesi süt dişi kök kanal irrigasyonlarında kimyasal içerikli irrigasyon solüsyonlarına alternatif olarak önerilebilir. Ayrıca E. feacalis'e karşı antibakteriyel etkisi gözlenen altın otunun EDTA ile birlikte kullanımı da alternatif irrigasyon solüsyonları arasında yer alabilir. Mevcut bitkisel ajanlar ile planlanacak ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate antimicrobial properties against E. faecalis and C. albicans, and smear layer removal efficiency of various plant extracts and apple cider vinegar. Material and Method: Roots randomly divided into two groups (n: 112) for antimicrobial study were infected with E. faecalis (n: 56) and C. albicans (n: 56). They were randomly divided into 7 groups (n: 8) as saline, NaOCI, white tea, Helichrysum arenarium, apple cider vinegar, citrus lemon, and Anzer thyme. Root canals were irrigated with solutions MBK / MFK values predetermined, after the application CFU counts were made with ImageJ program. In the evaluation of smear layer removal efficiency, prepared teeth (n: 70) were divided into 7 groups (n: 10) determined in the antimicrobial study. While 5 samples in each group were irrigated with only the tested solution, 5 samples were also irrigated with EDTA after irrigation. The roots were divided into two, and Scanning Electron Microscopy (SEM) images were taken from the coronal, middle, and apical regions at X1000 magnification. Open dentin tubule percentage was evaluated by using ImageJ program. Results: Helichrysum arenarium and citrus lemon showed higher antibacterial activity against E. faecalis than saline (p=0.038, p=0.009), similar to NaOCl (p> 0.05). It was determined that apple cider vinegar showed higher antifungal activity on C. albicans compared to saline (p 0.05). In the removal of the smear layer, it was determined that apple cider vinegar in the coronal third and citrus lemon in the middle third removed more smear layer than saline and NaOCI (p0.05). In apical third, it was found that the apple cider vinegar and Anzer thyme groups showed similar results with the NaOCI-EDTA group (p> 0.05). Conclusion: Within the limitation of this study, citrus lemon, which can remove the smear layer and has an antibacterial effect against E. feacalis, and apple cider vinegar with antifungal effect against C. albicans can be recommended as an alternative to chemical irrigation solutions in primary teeth root canal irrigations. Furthermore, the use of Helichrysum arenarium, which has an antibacterial effect against E. feacalis, together with EDTA can be recommended as an alternative irrigation solution. Further studies are needed to be planned with existing herbal agents.