Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Türk dış politikası
United Nations Security Council and Turkish foreign policy
  1. Tez No: 655786
  2. Yazar: ALİ GÜNDOĞU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye'nin 1951- 2010 yılları arasında görev yaptığı Güvenlik Konseyi üyeliklerinin Türk dış politikasında meydana getirdiği değişimler incelenmiştir. Oldukça güçlü ve geniş yetkilerle donatılan Güvenlik Konseyinde Soğuk Savaş dönemi boyunca güvenlik gerekçeleriyle Türkiye, Sovyetler Birliği tehditlerine karşı batılı devletler ile birlikte hareket ederek bağımlı bir dış politika yürütmüştür. 2002 sonrası dönemde ise yeni dış politika görüşü olan küresel güç olma amacıyla çok boyutlu bir politika yürütmeye başlayan Türkiye, öncelikle bölgesinde olmak üzere uluslararası politikada aktif roller üstlenmeye başlamıştır. Bu politikada Güvenlik Konseyi dış politikada esneklik ve güç sağlayan bir stratejik araç olarak görülmeye başlanmıştır. Bu çalışmada belgeler, raporlar, yayınlar ve sözel açıklamalar incelenerek Güvenlik Konseyi üyeliklerinin Türk dış politikasında ne gibi etki oluşturduğu ve değişimlere yol açtığı açıklamacı araştırma yöntemiyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes caused by the Turkey's membership of the Security Council between 1951-2010 on Turkish foreign policy are examined. As a member of Security Council which is quite powerful and equipped with extensive powers, Turkey has conducted a dependent foreign policy and acted together with western states against threats of Soviet Union due to security reasons during the Cold War era. In the period after 2002, in order to be multi-dimensional global power, Turkey began a new policy execution, began to take an active role in international politics, starting from in her hinterland. In this policy, the membership of the Security Council had been seen as a strategic tool providing flexibility and power in foreign policy. In this study, documents, reports, publications and verbal explanations were examined and The effect of membership of the Security Council on Turkish foreign policy and the changes it has caused has been evaluated through explanatory research method.