Fen bilimleri dersinde farklılaştırılmış öğretime işbirlikli öğrenmenin entegrasyonu, uygulanması ve etkililiğinin araştırılması
The integration, implementation and effect of cooperative learning into differentiated instruction in science course
- Tez No: 655785
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KARAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Amaç: Bu araştırmada 7. sınıf fen bilimleri dersinde farklılaştırılmış öğretime entegre edilmiş işbirlikli öğrenme etkinliklerinin öğrencilerin akademik başarılarına, bilimsel süreç becerilerine, öz yeterlik inançlarına ve sosyal becerilerine etkisi ile etkinliklere yönelik öğretmen ve öğrencilerin görüşlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Karma yöntem olarak tasarlanan bu araştırmanın deseni, yakınsayan paralel desendir. Bu araştırmanın çalışma grubunu Doğu Anadolu Bölgesi'nin bir ilinde öğrenim görmekte olan yedinci sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Bu okulda bulunan yedinci sınıf öğrencilerine“Akademik Başarı Testi (ABT), ”Bilimsel Süreç Becerileri Ölçeği (BSBÖ)“, ”Fen Öğrenmeye Yönelik Öz Yeterlik İnanç Ölçeği (ÖİÖ-I)“ ve ”Sosyal Beceri Ölçeği (SBÖ)" uygulanmıştır. Deney ve kontrol grubu öğrencilerine uygulama öncesinde uygulandığı gibi uygulama sonrasında ABT başarı testi ile BSBÖ, ÖİÖ-I ve SBÖ ölçekleri ve araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Çalışma sürecinde gözlem formu ve çalışma günlükleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma sonucunda, farklılaştırılmış öğretim ile birlikte işbirlikli öğrenmenin uygulandığı ikinci deney grubu öğrencilerinin, farklılaştırılmış öğretim ile birlikte grup çalışmalarının yapıldığı birinci deney grubundaki öğrenciler ve mevcut öğretime göre derse devam eden kontrol grubundaki öğrencilere göre ABT ve BSBÖ puanlarının daha yüksek çıktığı ve aradaki farkın anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte mevcut öğretim, farklılaştırılmış öğretim ile birlikte uygulanan grup çalışmaları ve farklılaştırılmış öğretim ile birlikte uygulanan işbirlikli öğrenme çalışmaları öğrencilerin ABT ve BSBÖ puanlarında anlamlı düzeyde artışa sebep olmuştur. Araştırmanın nitel verilerinin analizinden elde edilen bulguların nicel bulguları desteklediği görülmüştür. Diğer yandan araştırmanın nitel verilerinden elde edilen verilerin analizleri sonucuna göre, öğrenciler; etkinliklerden yararlanmış ve memnun kalmışlar, grup çalışmalarından hoşlanmışlar, işbirlikli öğrenmeye yönelik çalışmalardan hoşlanmışlar, konuyu faydalı ve kullanışlı olan çalışma yapraklarından çalışıp öğrenebilmişler ve etkinliklerdeki uygulamaları ilgi çekici ve önemli görüp en iyi şekilde sorumluluklarını yerine getirmeye çalışmışlardır. Sonuç: Farklılaştırılmış öğretim ile birlikte entegre edilen işbirlikli öğrenmenin, fen bilimleri dersinde uygulanabileceği ve farklılaştırılmış öğretim ile birlikte uygulanan işbirlikli öğrenme etkinliklerinin öğrencilerin başarılarının, 21. yüzyıl becerilerinin, fen okuryazarlık düzeylerinin, bilimsel süreç becerilerinin ve düşünme becerilerinin geliştirilmesinde önemli etkilerinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it is aimed to investigate the effects of cooperative learning activities integrated into differentiated instruction in 7th grade science course on students' academic achievement, science process skills, self-efficacy beliefs and social skills, and the opinions of teachers and students about the activities. Method: The design of this research designed as a mixed method is the convergent parallel design. The study group of this study consisted of the seventh grade students studying in the province of the Eastern Anatolia Region of Turkey.“Academic Achievement Test (AAT)”,“Science Process Skills Scale (SCPSS)”,“Science Learning Self-Efficacy Belief Scale (SLSEBS)”and“Social Skill Scale (SSS)”were administered to seventh grade students in this school. As it was applied to the experimental and control group students before the implementation, after the implementation, the AAT success test and the SCPSS, SLSEBS and SSS scales and the semi-structured interview form developed by the researcher were used. During the study, observation form and study diaries were used. Findings: As a result of the research, it was determined that the AAT and SCPSS scores of the students in the second experimental group, in which cooperative learning was implemented with differentiated instruction, were higher than the students in the first experimental group, in which group studies were carried out with differentiated instruction and the students in the central group with the current education, and the difference between them was found to be significant. On the other hand, cooperative learning studies implemented with existing teaching, differentiated instruction and group work and differentiated instruction led to a significant increase in the students' AAT and SCPSS scores. It was observed that the findings obtained from the analysis of the qualitative data of the study supported the quantitative findings. On the other hand, according to the results of the analysis of the data obtained from the qualitative data of the research, the students; They benefited from the activities and were satisfied, they liked group work, they liked the cooperative learning activities, they were able to study and learn the topic from useful and beneficial worksheets, and they tried to fulfill their responsibilities in the best way by seeing the practices in the activities interesting and important. Result: It has been concluded that cooperative learning, which is integrated with differentiated instruction, can be implemented in science lesson, and cooperative learning activities implemented together with differentiated instruction have significant effects on the development of students' achievements, 21st century skills, science literacy levels, science process skills and thinking skills.