Devegeçidi ve Göksu Barajlarında dağılış gösteren zooplankton grupları üzerinde sistematik ve ekolojik çalışmalar
Systematical and ecological studies on zooplankton fauna distributed in the Göksu and Devegeçidi Dams
  1. Tez No: 65583
  2. Yazar: AYSEL BEKLEYEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİKRET HAKKI BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Devegeçidi ve Göksu Barajlarında dağılış gösteren Cladocera, Copepoda ve Rotifera faunası tespit edilmiştir. Kalitatif incelemelerden; Cladocera' ya ait 16, Copepoda' ya ait 5 ve Rotifera' ya ait 38 tür olmak üzere toplam 59 tür saptanmıştır. Türlerin sistematikteki yerleri, teşhis anahtarları ve çizimleri verilmiştir. Tespit edilen türlerden Ceriodaphnia megops, Brachionus caudatus, Lecane (Monostyla) scutata, L. (M.) stenroosi, Monommata arndü, Trichocerca pusula, Testudinella truncata, Testudinella mucronata Türkiye zooplankton faunası için yeni kayıttır. Baraj göllerinde zooplankton gruplarının, populasyon yoğunluğu ve tür kompozisyonunun mevsimsel değişimleri de tespit edilmiştir. Fiziko-kimyasal parametrelere ve biyolojik yapıya göre, barajlarda özellikle yaz aylarında ötrifikasyonun yaşandığı görülmüştür. Göllerde tespit edilen Anuraeopsis coelata, Pompholyx complanata, Polyarihra türleri, Trichocerca cylinarica, Tr. pusula, Filinia longiseta, Keratella cochlearis ve Brachionus türleri ötrifikasyonun indikatör türleridir. Sonuç olarak, Devegeçidi Barajının tür kompozisyonu ve yoğunluğunun Göksu Barajından daha fazla olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, The Cladocera, Copepoda and Rotifera fauna have been identified in the Devegeçidi and Göksu Dams. From qualitative determinations; 16 Cladocera, 5 Copepoda and 38 Rotifera species (totally 59 species) have been identified. The species belonging to Cladocera, Copepoda and Rotifera were listed systematically, the keys to species were given and figures of species were drawn. The species identified, Ceriodaphnia megops, Brachionus amdatus, Lecane (Monostyla) scutata, L. (M.) stenroosi, Monommata arndti, Trichocerca pusilla, Testudinella tmncata, Testudinella mucronata are new records for zooplankton fauna of Turkey. In this Dam lakes, the seasonal changes in population densities and species compositions of zooplankton groups were also determined. According to physical and chemical parameters and bological structure, in the Dams eutrification occurs during Summer. Anumeopsis coelata, Pompholyx complanata, Polyartiira species, Trichocerca cylindrica, Tr. pusilla, Fitinia longiseta, Keratella cochlearis and Brachionus species identified in dams are indicators of eutrification. Finally, species composition and population densities were higher in Devegeçidi Dam compared to Göksu Dam.