Dicle Havzası ve Karacadağ (Diyarbakır) orthoptera (İnsecta) faunasının incelenmesi
  1. Tez No: 65582
  2. Yazar: ALİ SATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZHAN ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışmada Karacadağ ve Dicle Havzasında (Diyarbakır) iki yıl süre ile çok sayıda örnek toplanmıştır. Toplanan örnekler teşhis edildikten sonra teşhis anahtarları hazırlanıp, kısaca tanımları verilmiştir. Araştırma sahasında 6 familyaya ait 28 cins ve 40 taxon (tür-alttür) saptanmıştır. Saptanan bu tür ve alttürlerden Conocephalus discolor, Platycleis ( Platycleîs) escaleral iranica, Gryllus campestris, Nocaracris cyanipes ve Dociostaurus (Kazakia) jogai Güneydoğu Anandolu Bölgesi için yeni kayıttır. Acrida bicolor anatolica, Truxatis robusta robusta, Sphingonotus pîlosus, Sphingonotus rubescens rubescens ve Aiolopus strepens ise Diyarbakır için yeni kayıttır. Elde edilen veriler zoocoğrafik açıdan değerlendirilmiş, kültür bitkileri için zararlı olabilecek türlere ilişkin gözlem ve öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study many samples were collected from Karacadağ and Dicle Basın (Diyarbakır) during 2 years. The samples were identified and identification keys prepared. The brief description was given. In this researh area, 28 genus and 40 taxa (species and subspecies) which belong to 6 families were found. From these Conocephalus discolor, Platycleis (Platycleis) escalerai iranica, Gryllus campestris, Nocaracris cyanipes and Dociostaurus (Kazakia) jogai are new record for Sout-Eastern Anatolia region. However, Acrida bicolor anatolica, Truxalis robusta robusta, Sphingonotus pilosus, Sphingonotus rubescens rubescens and Aiolopus strepens are new record for Diyarbakır. The results obtained were evaluated zoogeographically and some observation and recommendtion were made on the species which can be harmful for the culture plants.