Avrupa Birliği'nin Kuzey Kore ve İran'a yönelik yaptırımlarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of EU sanctions against North Korea and Iran
- Tez No: 655839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ALBAYRAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez, Avrupa Birliği'nin (AB) Kuzey Kore ve İran'a yönelik yaptırımlarının (kısıtlayıcı önlemler) zamanlamasını, içeriğini ve evrimini karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Araştırmada AB yaptırımları, Birleşmiş Milletler (BM) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından söz konusu ülkelere uygulanan yaptırımlarla da kıyaslanmaktadır. AB'nin ilgili ülkelerle olan ilişkileri tarihsel süreçte açıklanmakta ve uygulanan yaptırımların AB değer ve çıkarları ile olan ilgisi değerlendirilmektedir. Tez, sonuç olarak, gerek AB'nin taraf olduğu uluslararası yaptırımların gerekse AB'nin ilaveten uyguladığı münferit yaptırımların Kuzey Kore ve İran üzerinde ne derece etkili olduğunu sorgulamaktadır. Temel bulgular; yaptırımlar öncesi ve sırasında AB'nin uzlaşı çabalarının eş zamanlı ilerlediği, sadece İran'ın insan hakları ihlallerinden ötürü ilave kısıtlarla karşılaştığı ve siyasi irade eksikliği, teknik sorunlar ve söz konusu iki ülkenin alternatif tedarik kanalları nedeniyle yaptırımların AB hedeflerini karşılamakta yetersiz kaldığıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a comparative analysis of the European Union's sanctions (restrictive measures) against North Korea and Iran with reference to their timing, content and evolution. In this research, the EU sanctions are also compared to other sanctions applied against the same states by the United Nations (UN) and the United States of America (USA). The EU's relations with these states are explained in historical context and against the background of EU norms and values. In conclusion, the thesis questions the success of EU unilateral sanctions as well as UN sanctions applied by the EU against North Korea and Iran. Main findings are as follows: The EU has pursued diplomatic solutions both before and during the implementation of sanctions; only Iran was subject to additional sanctions on the basis of human rights abuses, and sanctions fall short of meeting expectations because of lack of political will, technical issues and various alternative supply lines that the two states have enjoyed.