Personality traits effects on individual investment decision making process
Kişilik özelliklerinin bireysel yatırım karar alma süreçlerine etkisi
- Tez No: 655888
- Danışmanlar: DR. FATMA CEYDA SÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Klasik finans teorisi, rasyonel yatırımcını varsayımını baz almaktadır. Klasik finansın tüm bağlam ve içerikleri rasyonel yatırımcılar ve rasyonel yatırımcıların seçimlerini içermektedir. Aksine, Davranışsal Finans teorisi yatırımcılar her karar alma süreçlerinde rasyonel olamayacağını varsaymaktadır. Yatırımcılar psikolojik ve davranışsal önyargılarından etkilenmekte, yatırım kararlarında hata yapmaktadır. Bu tez, bireysel yatırımcıların karar alma süreçlerini etkileyen kişilik özelliklerinin etkisini inceleyerek literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Araştırma sadece İstanbul özelinde yapılmıştır. Veriler ise anket yöntemi ile toplanmıştır. Anketin İstanbul'da yaşayan ve yatırım yapmak isteyen/yapmakta olan 200 bireysel yatırımcı ile gerçekleştirilmesi tercih edilmiştir. Ampirik çalışma ANOVA, T-testi ve Sidac analiz yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın çıktıları sekiz önemli boyuttan oluşmaktadır. Bunlar; Kaygı düzeyi, Aşırı iyimserlik, Aşırı güven, Piyasa verilerini ve haberlerini gözden geçirme sıklığı, Cinsiyet, Yaş grubu, Eğitim düzeyi, Aylık gelir düzeyi, Pişmanlıktan Kaçınma. Elde edilen sonuçlar, davranışsal finans faktörlerinin yatırım karar alma sürecini etkilediğini göstermektedir. Bireysel yatırım kararı verme ile yukarıda belirtilen bu boyutlardan bazıları arasında bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
Traditional finance theory shaped by rational investor assumption. All the content and context of traditional finance in relation to rational investors and their preferences. On the contrary, behavioral finance theory assumes that investors cannot be rational in each decision-making process. Investors are influenced by psychological and behavioral biases, that make errors in their investment decisions. This thesis is aimed to contribute the literature by examining the influence of personality traits that affects individual investors' decision-making process. That research conducted only for the City of Istanbul. The data are collected by a questionnaire. The method of survey is preferred to use with 200 individual investors who live in the City of Istanbul and interested in investment. The empirical study analyzed by using ANOVA, T-test, and Sidac analyzes methods. In this research, outputs consist of eight crucial dimensions. Those are; Anxiety level, Over-optimism, Over-confidence, Frequency of reviewing market data, and news, Gender, Age group, Level of education, Monthly income level, Regret to avoidance. The achieved results show that behavioral finance factors influence in invesment decision-making process. There is a relationship between individual investment decision making and some of these dimensions that stated above.