Karar verme sürecinde risk algısını etkileyen faktörlerin belirlenmesi: Bireysel yatırımcılar üzerine bir uygulama
Determining the factors affecting risk perception in the decision-making process: An application on individual investors
  1. Tez No: 838761
  2. Yazar: MÜKREMİN ÖZKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yatırımcılar pek çok faktörün etkisinde kalarak karar verirler bunlardan biri de riskli durumlardır. Riskli durumlarda bireyler gerek çevresinin ve gerekse kendi kişilik özellikleri ve deneyimlerinin yönlendirmesi ile karar almaktadırlar. Bazı bireyler karar sürecinde oldukça uzun zaman harcarken , bazıları ise daha hızlı karar verebilmektedirler. Ayrıca bireylerin algıladıkları riskler ve bu risklerin etkileri de farklı olabilmektedir. Bireysel yatırımcılar gelirlerinden tasarruf ederek yatırım yapmaya çalışan kişilerdir. Yatırım tercihlerinde; risk kavramına yükledikleri anlam, riskli durumlar karşısındaki davranışları, kişilik özellikleri, yatırım yapma öncelikleri, dini ve kültürel değerlere bağlılığı, aile yapısının etkileri ve ülke ekonomisine duydukları güvenin ne anlam ifade ettiği incelenmeye çalışılacaktır. Bu çalışmada bireysel yatırımcıların yatırım kararı verme süreçlerinde risk algısını etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmada karar süreçlerinde risk algısını değerlendirmek için nitel araştırma tekniklerinden mülakat kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de ikamet eden bireysel yatırım yapan vatandaşlar oluşturmaktadır. Konya ilinde ikamet eden bireysel yatırımcılar araştırmanın örneklemi olarak belirlenmiştir. Araştırma sonucunda katılımcı görüşleri dikkate alındığında yatırımcıların karar verme sürecinde risk algısının önemli bir yeri bulunmaktadır. Yatırımcılar açısından yatırım kararı verirken, riskleri göz önünde bulundurduğu ve yatırım kararlarını etkileyen kişisel, çevresel ve finansal faktörlerin önemli olduğu görülmüştür. Ayrıca katılımcılar aile üyelerinin görüşlerinin, medeni durumlarının, yaptıkları mesleğin, gelir düzeyleri, dini ve kültürel değerlere bağlılığın yatırım kararı verirken önemli bir yere sahip olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Investors make decisions under the influence of many factors, one of which is risky situations. In risky situations, individuals make decisions with the guidance of both their environment and their own personality traits and experiences. While some individuals spend a long time in the decision process, others can make decisions faster. In addition, the risks perceived by individuals and the effects of these risks may also differ. Individual investors are people who try to invest by saving their income. In investment preferences; it will be tried to examine the meaning they attach to the concept of risk, their behavior in risky situations, their personality traits, investment priorities, commitment to religious and cultural values, the effects of family structure and the meaning of their trust in the country's economy. This study aims to determine the factors affecting the risk perception of individual investors in their investment decision-making processes. In this study, interview, one of the qualitative research techniques, was used to evaluate risk perception in decision processes. The population of the research consists of citizens residing in Turkey and making individual investments. Individual investors residing in Konya were determined as the sample of the research. Considering the participant opinions as a result of the research, risk perception has an important place in the decision-making process of investors. It has been observed that investors consider risks when making investment decisions and that personal, environmental and financial factors affecting investment decisions are important. In addition, the participants stated that the opinions of their family members, their marital status, their profession, income level, and commitment to religious and cultural values have an important place when making investment decisions.