AK Parti iktidarı döneminde Türkiye-ABD ilişkileri
Turkey-U.S relations under Justice and Development Party government
- Tez No: 655907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK KÜNTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler ilk günden bu yana inişli çıkışlı bir şekilde seyretmektedir. Bu durum AK Parti'nin Türkiye'de iktidara geldiği 3 Kasım 2002 tarihinden sonra da benzer şekilde olmuştur. Ancak AK Parti döneminde gerçekleşen ulusal ve uluslararası olayların çok olmasından ötürü ABD ile Türkiye pek çok konuda karşı karşıya gelmiştir. Bu minvalde çalışma kapsamında AK Parti iktidarı döneminde Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda, 2002'den bu yana hangi ulusal ve uluslararası olayların Türkiye-ABD ilişkilerini etkilemiş olduğu, ilişkilerin iyileşmesi ile kötüleşmesine sebep olan durumlar ve olayların hangileri olduğu ele alınmıştır. Çalışma çerçevesinde nitel araştırma yöntemi uygulanmıştır. Bu doğrultuda, literatür araştırması gerçekleştirilmiştir. Çalışma neticesinde, AK Parti iktidarı döneminde Türkiye-ABD ilişkilerinin eskiye göre bozulmakta olduğu neticesine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relations between Turkey and the U.S. have taken shape with ups and downs since the first day. This situation took place similarly after Justice and Development Party's accession to power in 3rd of November 2020 in Turkey. However, the U.S. and Turkey encountered in lots of issues since there were many national and international facts and situations during Justice and Development Party government. In this regard, it was aimed to examine the relations between Turkey and the U.S. during Justice and Development Party government in this study. Within this scope, it was investigated that which national and international facts and situations have affected Turkey-U.S. relations since 2002, and which of them have resulted in developing or worsen of the relations. In the study, qualitative research method was used, thus, literature review was made. In consequence of the study, it was found that Turkey-U.S. relations started to disrupt under Justice and Development Party government compared to past.