Shadowy events, unreliable narrators, anonymous spaces: Seeking ambiguity in Emin Alper's films
Belirsiz olaylar, güvenilmez anlatıcılar, anonim mekânlar: Emin Alper filmlerinde muğlaklık
- Tez No: 655911
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELENI VARMAZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde amaçlanan, 2010 sonrası Türkiye Sineması'nın öne çıkan yönetmenlerinden Emin Alper'in Tepenin Ardı (2012), Abluka (2015) ve Kız Kardeşler (2019) filmlerine odaklanarak; film biçiminin nasıl inşa edildiği, bu inşanın klasik anlatı sinemasının mutlaklığının karşısında yer alan ve farklı okumalara olanak tanıyan“muğlaklık”kavramını nasıl oluşturduğu ve bu unsurların izleyicideki etkilerini sorgulamaktır. Çalışma, biçimin içeriği nasıl belirlediğine odaklanarak; olay örgüsü, karakterler, kamera, zaman ve mekânın oluşturulmasına neoformalist bir metodolojiyle yaklaşacaktır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on three films -Beyond the Hill (2012), Frenzy (2015), A Tale of Three Sisters (2019)- of Emin Alper, who is a notable director of the post-2010 cinema of Turkey. Along with the film analyses, the research questions how film form is constructed and how this structure creates the concept of“ambiguity”on the viewer that allows various reading and interpretations that confront the absoluteness of classical narrative cinema. Through searching the aspects of how film form determines the content, the development of events, characters, camera, time, and space will be examined in a neoformalist approach.