Antalya ili merkez ilçe zeminlerinin coğrafi bilgisistemlerinden yararlanılarak geoteknik mikrobölgelendirilmesi
GIS based geotechnical microzonation of Antalya citycentral districts
- Tez No: 655912
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HİLMİ ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Türkiye deprem kuşağı haritasında ikinci derece deprem bölgesinde bulunan Antalya ili, merkez ilçeleri olan Muratpaşa, Konyaaltı, Kepez ve Döşemealtı ilçeleri aynı zamanda yapı ve nüfus yoğunluğu en fazla olan ilçelerin başında gelmektedir. Çalışma, ilçe belediyeler sınırı içerisinde yapılmış olan arazi ve laboratuvar deneylerine dayalı zemin etütleri ile bu bölgelerin jeolojik yapısı üzerine yapılan çalışmalar ve bölgenin deprem geçmişinden yararlanarak, bu bölgelere ait Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) tabanlı mikrobölgeleme amacını taşımaktadır. Çalışma alanı içerisinde IDW (Inverse Distance Weighted) ve Kriging yöntemleri kullanılarak 15 metre derinliğe kadarki zemin cinsleri, taşıma gücü, kayma dalgası hızları ve zemin hakim periyot haritaları oluşturulmuştur. Aynı zamanda farklı zemin parametrelerinin korelasyonlarıyla da taşıma gücü – zemin hakim periyot, kayma dalgası hızı – zemin cinsi haritaları da oluşturulmuştur. Oluşturulan haritalardan yararlanarak her ilçe için rezonans riski en yüksek olan bölgeler belirlenmiş, en riskli bölgelerdeki sondaj noktalarının, 6,4 büyüklüğündeki bir senaryo depremin parametrelerinden yararlanarak, spektral ivme – periyot grafikleri Deepsoil programından bulunmuştur. Zemin hakim periyotları belirlenen bu noktalardaki yapıların kat adedine bağlı yapı hakim periyotlarıyla karşılaştırılıp rezonans sonucu karşılaşacağı maksimum gerilme diyagramları oluşturulmuştur. Bu sebeple, özellikle 2000 yılı öncesinde yapılan, yapısal olarak eski ve yoğun nüfuslu yerleşim bölgelerinde mikrobölgeleme haritalarından yararlanarak riskli bölgelerin tespit edilmesi, kentsel dönüşüm projelerinin planlama aşamasında ve yerleşimin az olduğu ya da yeni başladığı bölgelerde de bu ve benzeri çalışmaların dikkate alınarak daha sağlıklı yapılaşma imkanları sağlamalıyız.
Özet (Çeviri)
Antalya province in the second seismic zone map of Turkey earthquake zone, the central districts of the Muratpaşa, Konyaaltı, Kepez and Döşemealtı but also in building and population density is one of the districts with the most. The study purposes the county municipalities benefiting from the limit in built with field and laboratory experiments based on ground surveys and studies on the geological structure of this region and the region's seismic history, Geographic Information System for these regions (GIS) -based carries the microzonation. In the study area by using IDW (Inverse Distance Weighted) and the Kriging methods up to 15 meters depth soil types, bearing capacity, shear wave velocity and soil dominant period maps are formed. At the same time, with the correlations of different soil parameters, bearing capacity - soil dominant period, shear wave velocity - soil type maps were also created. Using the maps created, the regions with the highest resonance risk were determined for each district, and the spectral acceleration-period graphs of the drilling points in the most risky regions were found from the Deepsoil program by using the parameters of a 6.4- magnitude scenario earthquake. The maximum stress diagrams that the structures at these points, whose ground dominant periods are determined, will encounter as a result of resonance depending on the number of floors were created. For this reason, we should provide healthier housing opportunities in the planning phase of urban transformation projects in old and densely populated residential areas, and in areas where settlement is less or has just started, considering these and similar studies.