Diyarbakır ekolojik koşullarında farklı ayçiçeği çeşitlerinde (Helianthus annus l.) verim ve verim unsurları üzerinde araştırmalar
The Research on the yield and yield components of the different sunflower (Helianthus annus l.) varieties in Diyarbakır ecological conditions
  1. Tez No: 65592
  2. Yazar: ERSİN AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ALİ ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
DİYARBAKIR EKOLOJİK KOŞULLARINDA FARKLI AYÇİÇEĞİ (Helianthus annus L.) ÇEŞİTLERİNDE VERİM VE VERİM UNSURLARI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Ersin AKKAYA 1997/Sayfa:76 OZ Bu çalışma, 1995 - 1996 yıllarında Diyarbakır ekolojik koşullarında farklı ayçiçeği çeşitlerinin verim unsurlarını araştırmak, bu unsurlar ile verim arasındaki korrelasyonu ortaya koymak amacıyla Güneydoğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün deneme arazisinde yürütülmüştür. Denemeler tesadüf blokları deneme deseninde 4 tekrârlamalı olarak yürütülmüştür. Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nden temin edilen 11 ayçiçeği çeşidi fenolojik özellikler, verim ve verim unsurları ile kalite özelliklerini oluşturan çiçeklenme süresi, fizyolojik olum süresi, bitki boyu, tabla çapı, gövde çapı, yaprak sayısı, 1000 tane ağırlığı, sap ağırlığı, boş tabla ağırlığı, saman ağırlığı, kabuk oranı ve yağ oranı açısından her parselde incelenmiştir. Ayrıca verim ve verim unsurları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda bitki boyu, tabla çapı, gövde çapı, 1000 tane ağırlığı, sap ağırlığı, boş tabla ağırlığı, fizyolojik olum gün sayısı ile verim arasında olumlu; saman ağırlığı, yaprak sayısı, kabuk oranı ve yağ oranı ile verim arasında olumsuz ilişki saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Ayçiçeği, Verim Unsurları, Verim, Korrelasyon, Regresyon, Kalite özellikleri
Özet (Çeviri)
IV THE RESEARCH ON THE YIELD AND YIELD COMPONENTS OF THE DIFFERENT SUNFLOWER ( Helianthus annus L.) VARIETIES IN DİYARBAKIR ECOLOGICAL CONDITIONS ABSTRACT This research was carried out to determine the interrelationships among agronomic and seed characters and their effect upon seed yield in eleven sunflower (Helianthus annus L.) varieties under the ecological conditions of Diyarbakır. The experiment was set up in Randomized Blocks with four replications in Southeastern Anatolian Agricultural Research Institute experiment fields for two years in 1995-1996. Mean values of seed yield and its components with phenological and quality characteristics of flowering stage, physiological maturity stage, plant height, head diameter, stem diameter, leaf number, seed yield/da, 1000 seed weight, oil content and oil yield/da were investigated for every varieties. Correlation coefficients were calculated among each characters. The correlation were found positive between plant height, head diameter, stem diameter, 1000 seed weight, physiological maturity stage, empty head weight and yield. The correlation were found negative between straw weight, number of leaves, flowering stage, oil content, hull content and yield. Keywords-.Helianthus annuus L, sunflower trait interrelationships, regression analysis, agronomic characters, seed chracters, yield