Çermik (Diyarbakır) termal kaplıcalarından izole edilen bacillus subtilis'in plazmidleri ile kalıtılan karakterlerin incelenmesi
Investigation on plasmid borne genes of bacillus subtilis isolated from Çermik thermal spring in Diyarbakır
  1. Tez No: 65591
  2. Yazar: EBRU İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. N. YAVUZ ENSARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Diyarbakır-Çermik termal kaplıcalarından izole edilmiş olan Bacillus subtilis'm plazmidleri ve bu plazmidler ile karıtılan özellikleri incelendi. Saflaştınlan plazmidlerin molekül ağırlığı ve molekül uzunluğu tespit edildi. Bu plazmidler, metabolik enzim üretimi, bakteriyosin üretimi ve antibiyotiklere dirençlilik gibi plazmidler özgü bazı karakterler açısından incelendi. B.subtilis'm endüstriyel açıdan önemli ekstraselüler bir enzimi olan a-amilazm optimal sekresyon koşullan belirlendi. B.subtilis hücrelerinden saflaştınlan plazmidler üzerinde a-amilaz ile ilgili bir gen bulunup bulunmadığı biyokimyasal olarak incelendi. Çalışmalar sonucunda B.subtilis'm 20.6 kb uzunluğunda ve 13x1 06 dalton ağırlığında bir plazmid içerdiği tespit edildi. Bu plazmidin bakteriyosin ürettiği ve antibiyogram çalışmaları sonucunda Penisilin G'ye dirençli olduğu saptandı. Ayrıca plazmidin üzerinde a-amilazla ilgili bir gen olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, the plasmids and the plasmid-borne genes of Bacillus subtilis isolated from the thermal springs in Çermik (Diyarbakır) were examined. The molecular weights and molecular sizes of isolated plasmids were determined. These plasmids have been examined for some characters such as the production of metabolic en2ymes, bacteriosin production, and resistance to antibiotics. The optimal secretion conditions of the extracellular enzyme (ot-amylase) of Bacillus subtilis, which has an industrial importance, were determined. This biochemical study aimed to find out whether there is a gene about a-amylase on the isolated plasmids from Bacillus subtilis cells. At the and of the experiments, the molecular size and the molecular weight of isolated plasmid are determined from the B.subtilis. 20.6 kilobase and 13xl06 dalton respectively. The production of bacteriosine and resistance to penicillin G (after the antibiogram experiments) of this plasmid were fixed. And also on this plasmid, the possibility of gene related with a-amylase was thought.