Freedoms of the air and effects of 5th freedom implementation at Ankara Airport
Havacılık hakları ve 5. hava hakkının Ankara Havalimanında uygulanmasının ticari olarak olumlu ve olumsuz etkileri
  1. Tez No: 655931
  2. Yazar: FATİH SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Hava Trafik Haklarını araştırıp analiz etmek, ayrıca bir pazar ne kadar liberal ise pazarın o ölçekte büyüdüğünü ispat etmektir. Genel olarak Sivil Havacılık otoriteleri kendi doğal pazarlarını ve bayrak taşıyıcı hava yollarını korumak amacı ile üçüncü ülke havayollarının dış hatlarda yolcu taşımalarına izin vermemektedirler. Lakin üçüncü bir ülkenin havayolunun yolcu taşıması pazarın büyümesine katkı sağlayacak ve olumlu sonuçlar elde edecek şekilde kullanılabilir. Bu bağlamda atıl kalmış veya istenilen yolcu sayılarına ulaşamayan havalimanları olumlu olarak etkilenecektir. Bu tez çalışması toplamda altı bölümden oluşmakta olup Giriş ve Literatür Tarama bölümlerinden sonra üçüncü bölüm olan havacılık haklarının tanımı gelmektedir. Dördüncü bölümde bu çalışmanın yöntemi anlatılmaktadır. Beşinci bölümde ise liberalleşme konusunda ileri seviyede olan Singapur Cumhuriyeti'nin sivil havacılıktaki büyümesi analiz edilmiş olup sonuçları ise tezin amacı olan Türkiye'de yıllık 25 Milyon yolcu kapasitesi olup istenilen yolcu sayısına ulaşamayan Ankara Havalimanında karşılaştırmalı olarak kullanılmıştır. Bu çalımada kullanılan veri ve istatistikler IATA'dan alınmıştır. Son bölümde ise nihai olarak liberalleşmenin olumlu ve olumsuz etkileri irdelenmiştir. Araştırmamızda nitel metod, alt yöntem olarak da karşılaştımalı metod kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyze the Civil Aviation Regulations, and to prove that the more a market is liberalized, the better chance it has to grow. Many civil aviation authorities are strict regarding airlines of third-party countries in order to protect their own market and to support their flag carrier. However, it is possible to use third-party countries' airlines in order to grow the market and while supporting their own flag carrier. Unproductive airports and Flight Information Regions might be used to set the market in motion. This thesis contains six chapters. After Introduction and Literature Review the third chapter contains the definition of Air Freedoms. Chapter four contains the Study Methodology. In the fifth chapter, the Civil Aviation Authority Singapore, which has one of the most liberalized regulation policies, has been evaluated. The positive and negative effects of implementing the model of Singapore, at the Ankara Airport which has a capacity of 25M passenger per year has been determined. For data and statistics figures from IATA have been collected. The last part contains the conclusion. For this research, quantitative methods have been used, along with the descriptive method.