Finansal tabloların denetiminde dijital entegrasyon sürecinin güvence düzeyine etkisi
The effect of the digital integration process on the security level in the audit of financial statements
  1. Tez No: 655932
  2. Yazar: UĞUR KARAHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Muhasebenin dijitalleşmeye entegrasyonu pragmatik değişimler göstererek iş akışlarını revize etmiş ve denetim sürecini doğrudan etkilemektedir. İşletmelerde finansal durum göstergesi olan tabloların daha geniş perspektifte denetlenmesi dijital çağımızın neticesidir. Tüm işletmeler için aynı dijital algının uygulanması için teknolojinin geniş tabana yayılmış halde uygulama alanına sahip olamayacağı aşikardır. Uluslararası düzeyde yapılan dijital denetim olgularında OECD tarafından yayımlanan SAF-T ülkemizde ve birçok Dünya ülkesinde finansal tablo yükümlülerinin yıllık olarak hazırlaması gereken envanter defteri ile benzer niteliklere sahip olduğu görülmüştür. Yapılan çalışmada Envanter defterinin nasıl dijitalleşebileceği ve denetim sürecine entegrasyonu ülkemizde bilanço esasına göre defter tutan işletmeler için ayrıntılı olarak incelenmiştir. Envanter defterinin denetim sürecine bağlantısal bütünsellik çerçevesinde entegre edilmesi halinde güvence düzeyine etkisi araştırılmak üzere bağımsız denetim firmalarına anket uygulanmıştır. Anket sonuçlarına göre envanter defterinin aylık olarak basit ölçekte dijitalleşmesi vergi beyanlarına göre hazırlanacak finansal tabloların, fiziki sayım gerektiren unsurlar kısmen hariç olmak üzere yüksek ölçekte denetlenebileceği ve finansal tabloların hazırlanmasından önce finansal verilerin denetime tabi olacak olması denetim süreçlerinde kolaylıklar sağlayarak finansal tablolara olan güveni arttıracağı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Integration of accounting with digitalization has revised workflows by showing pragmatic changes and mandatory changes are observed in the audit process. Inspection of tables, which are indicators of financial status in businesses, in a wider perspective is the result of our digital age. It is obvious that the technology cannot be widely applied in order to implement the same digital perception for all businesses. SAF-T, published by the OECD in the cases of digital audits conducted at international level, has similar qualifications to the inventory book that must be prepared annually by financial statement payers in our country and in many countries of the world. In the study, how the inventory book can be digitalized and its integration into the audit process has been examined in detail for the enterprises that keep books on the basis of balance sheet in our country. In case the inventory book is integrated into the audit process within the framework of connective integrity, a questionnaire was applied to independent audit firms to investigate the effect on the assurance level. According to the results of the survey, it has been concluded that the simple digitization of the inventory book on a monthly basis, the financial statements to be prepared according to tax declarations can be audited at a high scale, excluding the elements requiring physical counting, and that the financial data will be subject to audit before the preparation of the financial statements will facilitate the audit processes and increase the confidence in the financial statements.