Müzik eğitimi anabilim dallarında görevli piyano eğitimcilerinin artikülasyon tekniklerinin öğretimi ile ilgili görüşleri
Opinions of piano educators working in education faculty music education departments on teaching articulation techniques
- Tez No: 655930
- Danışmanlar: PROF. GÖKAY YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bir müzik öğretmeni adayının, piyanoda performans sergileyebilmesi veya piyanoyu eşlik aracı olarak kullanabilmesi için piyanoda belirli teknik becerilere sahip olması gerekir. Hiç şüphesiz artikülasyonlar da bu becerilerden biridir. Bu araştırma, müzik eğitimi anabilim dallarında görevli piyano eğitimcilerinin görüşleri doğrultusunda, artikülasyonların öğretiminde kullanılan yöntemlerin ve karşılaşılan sorunların; tekniklerin çalımında dikkat edilmesi gereken durumların ve öğretim sürecinde kullanılan kaynakların incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve veriler eğitimcilerle görüşme yapılarak toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu ADIMA Protokolü çerçevesinde yer alan üniversitelerin müzik eğitimi anabilim dallarında görevli piyano eğitimcileri oluşturmaktadır. Müzik eğitimi anabilim dallarında görevli piyano eğitimcileriyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler ile elde edilen veriler, betimsel analiz yapılarak çözümlenmiştir. Araştırmada, piyano eğitimcilerinin artikülasyon tekniklerinin öğretiminde“anlatım, gösterip yaptırma, problem çözme ve örnek olay”yöntemlerini sıklıkla kullandıkları sonucuna ulaşılmıştır. Piyano eğitimcileri, legato öğretiminde,“bağların başında ve sonunda elin doğru zamanda kaldırılmaması”,“parmakların tuşlarda basılı kalması”,“duyum kargaşası”,“seslerin fazla tutulması”,“batık tuş sorunu”,“başlangıç eğitiminden kaynaklanan eksiklik”ve“deşifre yapma”sorunlarıyla karşılaştıklarını; staccato öğretiminde,“kol ve bilekte kasılma”,“iki elde farklı tekniği seslendirme”,“staccatonun netliği”,“parmak bağımsızlığı ve kuvveti”,“klavye hakimiyeti”ve“fazla vurgu”sorunlarıyla karşılaştıklarını; non legato öğretiminde,“nota değerleri”,“staccato ve legato ile karıştırma”ve“tekniği kavrayamama”sorunlarıyla karşılaştıklarını; portato öğretiminde ise,“iki el bağımsızlığı”,“tekniğe geçiş yapamama”,“eser bütünlüğü sağlayamama”ve“nota değerleri”sorunlarıyla karşılaştıklarını ifade etmişlerdir. Piyano eğitimcileri, öğrencilerin artikülasyon tekniklerini geliştirmeleri için“etüt ve eserleri video kayıtlardan dinlemeleri”,“etüt ve egzersiz çalışmalar yapmaları”ve“müziğin dinamiklerini hissetmeleri”önerilerinde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
A music teacher candidate must have certain technical skills on the piano in order to perform on the piano or to use the piano as a accompaniment tool. Undoubtedly, articulations are one of these skills. This research aims to examine the teaching methods and resources used in articulation techniques in piano teaching, the problems encountered in teaching and the situations that should be considered in the study of articulation techniques in line with the opinions of the piano educators working in the music education departments. Qualitative research method was used in the research and data were collected by interviewing educators. The working group of the research consists of piano educators working in the MEABD of universities within the framework of ADIMA Protocol. Findings show that piano educators use the methods of“identification, sampling, demonstration, difference, making use of opposites”in the teaching of articulation techniques. Piano educators, in the transition from one note to another note in the legato technique, the fingers are kept pressed and the notes played in the legato create a tangle of sensation, staccato notes have no clear cut feelings, and in practice physically, the arms and ankle have contractions, the non-legato technique is not paying attention to the values, They stated that they were confused with articulation techniques and could not fully grasp the non-legato technique, could not provide the integrity of the students while applying the portato, coordination was not achieved when the portato technique came to one hand, the note values were not paid attention due to the lesson hours and the transition to the portato technique was not possible. Piano educators stated that they used sources of the teaching of articulation techniques. In the development of articulation techniques, piano educators recommended students to listen to the different interpretations of the etudes and works from video recordings, to conduct etudes and exercises and to feel the music. They suggested that educators should write studies appropriate to student levels, pay attention to articulations at the sampling stage, pay attention to techniques, and work on articulations.