Görsel sanatlarda perde imgesi
Curtain image in visual art
  1. Tez No: 655936
  2. Yazar: MERVE KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tezin amacı, sanatta perdenin ve perde imgesinin hangi anlamlarda kullanıldığına bir ışık tutmaktır. Gündelik hayatta kullanılan perde ve sanat tarihi içerisinde görülen ve günümüzde de sanat eserlerinde kullanılan perde imgesi üzerine araştırma yapılmış, bu araştırmalardan elde edilen bulgular sıralanmıştır. Bu bulgulara göre perde ilk olarak sanat tarihinde görüldüğü şekliyle, sonrasında sanattaki muhtemel anlamları ile sonrasında çağdaş sanattaki kullanımı ile ele alınmıştır. Son olarak da bu tez başlığı altında gerçekleştirilen sanatsal uygulamalardaki kullanımı ile perde hem imge hem de kavram olarak irdelenmiştir. Tez araştırması içerisinde gölge tiyatrosundaki perdede imgenin yansıtıldığı araç olan perdeden günümüzdeki sinema perdesi ve projeksiyonun perdesine kadar gelen süreçler birer durak gibi ele alınmıştır. Gölge tiyatrosunda hareket eden imgeler bulunmaktadır. Hayal perdesi olarak da adlandırılan gölge oyununun var olabilmesini sağlayan yüzeyin perde ile ilişkisi araştırılmıştır. Bu imgelerin oluşabilmesi için gerekli olan ışıktır. Işık sayesinde perdeye gölge düşer ve iki boyutlu bir gösteri düzenlenir. Buradaki gölge ve perde ilişkisinin etkisi Platon'un mağara alegorisinde de bulunmaktadır. Platon'un mağara alegorisinde gölgelerin düştüğü zeminin bir perde olduğu üzerinde durulmaktadır. Buradan hareketle resmin bir perde olarak ele alınmasının yanı sıra, resim sanatında perdenin bir öğe olarak resme girdiği örneklerin bulunması ve sıralanması gerçekleştirilmiştir. Sonrasında da camera obscuranın perdesi, fotoğrafın bir perde olarak durumu ve sinemanın perdede yansıması ele alınmıştır. Sinema perdesinde art arda gelen görüntülerin bir bütün olarak izlenilmesi perdede hareket kazanmaktadır. Araştırmanın konusu olan Perde İmgesi üzerine çalışmış sanatçılar ve perde olarak sayılabilecek eserler incelenmiştir. Perdenin saklanmak, ortaya çıkarmak, yansıtmak ve örtünmek gibi anlamlarda nasıl kullanıldığı verilmeye çalışılmıştır. Bu türden sorgulamalar da tezin sanatsal uygulamalar kısmında işlenilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this thesis is to shed light on which meanings are used for curtain in the art and image of curtain. Researching was carried out on the image of curtain which is used nowadays in works of art, curtain uses daily life and is seen in art history and findings which are obtained from these studies are listed. According to these findings, curtain firstly is considered inside art history, then probable meanings in art, after then utilization of modern art. In conclusion, the curtain is examined both an image and a concept with using in artistic practices under the title of thesis. Moving images are there in the shade of theatre. The relationship between surface provides existing of shadow-show, also called shadow-show screen and curtain was researched. Light is necessity for arising these images. In this way, effect of relationship between shade and curtain is there in Plato's Cave Allegory. In this allegory, it is emphasized that surface which falls the shades is a curtain. In this way, effect of relationship between shade and curtain is there in Plato's Cave Allegory. In this allegory, it is emphasized that surface which falls the shades is a curtain. From this point of view, although painting is considered as a curtain, it is found and listed examples about curtain in painting art goes into as an element. Thereafter it is discussed Camera Obscure's curtain, photograph's position as a curtain and the reflection of the cinema on the curtain.Images which are sequential seem as a whole in the cinema curtain, it facilitates movement to the curtain. Also, it is worked how the meaning of curtain as taking cover, revealing and covering is used. These inquisitions are treated in the artistic practices of this thesis.