Maddesel kompozisyon ve üniversalizm
Material composition and universalism
- Tez No: 655935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİS DOKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Maddesel kompozisyon, analitik metafizik literatüründe, önemli bir tartışma konusudur. Temelde özel kompozisyon sorusu adı verilen“Hangi gerek ve yeter şartlarda, nesneler bir başka nesneyi oluşturur?”sorusuna cevap aranır. Bu soruya cevap arayan felsefi görüşler geniş bir yelpazede toplanır. Sorunun kendisinin gereksiz olduğunu iddia eden ya da bu konu çerçevesinde yapılan ontolojik tartışmaların önemsiz, hatta anlamsız olduğunu savunan görüşler dahi mevcuttur. Günlük hayatımızda, bilim ve felsefede kullandığımız“nesne”kavramı, kompozisyon açısından incelendiğinde, bazı problem ve belirsizliklere yol açmaktadır. Bu olgu, sağduyuya aykırı gözüken revizyonist ontolojik görüşlerin gelişmesine yol açmıştır. Bu çalışmamızda özel kompozisyon sorusunun gereksiz ya da anlamsız bir tartışma olmadığı, bilakis, maddesel nesnelerin, dolayısıyla ontolojik gerçekliğin metafizik olarak yapısının anlaşılmasında, bu soruya verilecek cevabın önemli olduğu savunulmuştur. Bu kapsamda, tüm mereolojik görüşler analiz edilmiş, tüm pozisyonların argüman ve karşı argümanları ortaya konulmuş, birbirleriyle karşılaştırılmış, ontolojik ve ideolojik ekonomi açısından değerlendirilmiştir. Çalışmamızın temel tezi, üniversalizmin, özel kompozisyon sorusuna cevap arayan mereolojik görüşler arasında gerek ontolojik, gerek ise ideolojik ekonomi açısından en tutarlı görüş olduğudur.
Özet (Çeviri)
Material Composition is an important discussion in analytical metaphysical literature. The search is to seek an answer for the question named Special Composition Question, that is,“Under what nesessary and sufficient conditions, some objects compose a further object?”The mereological positions seeking an answer to this question are gathered in a wide range. There are even opinions that argue that the problem itself is unnecessary or that the ontological discussions under this issue are insignificant or even meaningless. In this context, all mereological views are analyzed, arguments and counter-arguments of all positions are presented, compared with each other and evaluated in terms of ontological and ideological economics. When we examine the concept of“object”that we use in common sense language, science and philosophy in terms of composition, it causes some problems and uncertainties. This phenomenon led to the development of revisionist ontological views that seem contrary to common sense. In this study, it was argued that the question of special composition is not an unnecessary or meaningless discussion, but the answer to this question is important in understanding the metaphysical structure of material objects, and therefore the structure of ontological reality. The main thesis of our study is that universalism is the most consistent view in terms of both ontological and ideological economies among the mereological views seeking answers to the question of special composition.