Türkiye'de bireylerin otomom araç kullanma adaptasyonu
Adaptation of individuals using autonomous vehicle in Turkey
- Tez No: 655937
- Danışmanlar: DR. TUĞÇE ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dijital dönüşüm, Endüstri 4.0 ile birlikte var olmuş ve gelişimini günümüzde devam ettirmektedir. İş ve sosyal hayatın birçok alanında aktif olarak kullanılmaya başlamıştır. Dijital dönüşüm teknolojik ilerleme ve hızlanma için birçok alanda kullanılması zorunlu hale gelmiştir. Evrakların depolanması, üretimin aktif ve sürekliliğinin sağlanabilmesi, hızlı üretim ve desteğin sağlanabilmesi adına kullanılan dijital dönüşüm teknolojinin ilerlemesi ve varlığının hayatın neredeyse tüm alanında olması sebebiyle vazgeçilmez bir olgu halini almıştır. Çalışmada dijital dönüşümün varlığı ve bu dönüşümün otomotiv sektöründeki yerinden bahsedilmek istenmiştir. Endüstri 4.0, dijital dönüşüm kavramları ile otomotiv sektörü ve bu sektörün dijital dönüşüm ile birlikte geldiği noktaya değinilmiştir. Son olarak otonom araçlar ile bu araçların kullanıcılar üzerindeki adaptasyonu yapılan anket çalışması ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital transformation has existed with Industry 4.0 and continues its development today. It has been actively used in many areas of business and social life. Digital transformation has become mandatory to be used in many areas for technological progress and acceleration. The digital transformation technology used to store documents, to ensure the active and continuity of production, to provide fast production and support has become an indispensable phenomenon due to the progress and existence in almost all areas of life. In the study, it is aimed to talk about the existence of digital transformation and its place in the automotive sector. Industry 4.0, the concepts of digital transformation, the automotive sector and the point where this sector comes with digital transformation are mentioned. Finally, the perception of digitalization on the users in the automotive industry has been handled and evaluated by the survey method.