Genetik kod yöntemi ile kriptoloji uygulaması
Cryptology application with genetic code method
- Tez No: 655967
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnsanlar, geçmişten günümüze kendileri için özel saydıkları bilgilerin istenmeyen kişilerin ellerine geçmesini önlemek amacıyla çeşitli şifreleme metot ve yöntemleri geliştirmişlerdir. Gelişen bilgisayar teknolojisi karşısında bu yöntem ve metotların çok kısa bir sürede deşifre edilebilir olması, kullanılan yöntemlerin çok zayıf kaldığını göstermiştir.Bu durumda insanlar, gelişen teknoloji karşısında farklı çözüm arayışları içine girmişlerdir. Günümüzde bilgi ve iletişim araçlarının yaygın olarak kullanılması, bilgiye erişimi kolaylaştırmıştır. Ancak bu gelişmeler, bilgi ve veri güvenliğinin önemini ortaya çıkartmıştır. Veri güvenliği ve güvenli veri aktarımını sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda DES, 3DES, AES, RSA ve DSA vb. birçok şifreleme algoritmaları geliştirilmiştir. Bu çalışmada, DNA (Deoksiribonükleik asit) yapısından esinlenerek yeni bir Genetik Şifreleme Algoritması (GEA) geliştirilmiştir. Geliştirilen Genetik Şifreleme Algoritması; (GEA) Standart Şifreleme Algoritması (DES), Gelişmiş Şifreleme Algoritması (AES) ve (RSA) Asimetrik Şifreleme Algoritmalarıyla performans karşılaştırması yapılarak kaba kuvvet kırılma süreleri, zaman karmaşıklığı, işlemci ve hafıza kullanımı bakımından incelenmiştir. Sonuçlar tablo ve grafiklerle gösterilerek kısa bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
From past to present, scientists have developed various encryption methods in order to prevent the information considered as private from falling into the hands of unwanted people. The fact that these methods can be deciphered in a very short time with the aid of developing computer technology has shown that the methods used are very weak. In this case, people had to search for various solutions across developing technology. The widespread use of information and communication tools today has facilitated access to information. However, these developments revealed the importance of information and data security. Various studies have been carried out in order to ensure data security and secure data transfer. As a result of these studies, DES, 3DES, AES, RSA and DSA etc. many encryption algorithms have been developed. In this study, a new Genetic Encryption Algorithm (GEA) was developed, inspired by the DNA (Deoxyribonucleic Acid) structure. Performance comparison of the developed GEA has been conducted with Standard Encryption Algorithm (DES), Advanced Encryption Algorithm (AES) and Asymmetric Encryption Algorithms (RSA). Results of these algorithms were evaluated in terms of brute force break times, time complexity, processor and memory usage. A brief evaluation was made by showing the results in tables and graphics.