Kriptolojide genetik kod kullanarak anahtar üretimi
Key generation using genetic code in cryptography
  1. Tez No: 837544
  2. Yazar: HANİFE BOYDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BAŞÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde elektronik ortamların sıkça kullanılması sebebiyle verilerin güvenliği önemli bir alan olmuştur. Veri güvenliği amacıyla kriptoloji, verinin başkası tarafından elde edilmemesi ve değiştirilmemesi üzerine çalışmaların yapılmasıdır. Bu çalışmalarda güvenliği artırmak amacıyla kriptolojide genetik kodlar kullanımı önem kazanmıştır. Teknolojinin ilerlemesi ile şifrelemede veri güvenliliğini artırmak amacıyla bu metot kullanımı tercih edilmiştir. Mevcut şifreleme sistemlerinin amacı verileri çok uzun bir süre güvence altında tutmaktır. Deoksiribo Nükleik Asit (DNA) sistemini temel alan algoritmalar hesaplama bakımından diğer algoritmalara göre çok fazla zaman alırlar. Bu nedenle DNA şifreleme algoritmalarının performans açısından daha iyi sonuçlar verdiği görülmüş ve genetik kodlar kriptolojide kullanılmıştır. Bu çalışmada simetrik ve asimetrik şifreleme yöntemleri hakkında bilgilendirmeler yapılmıştır. DNA yapısını örnek alan uygulamalar üzerine araştırma yapılmış ve bunların çalışma prensipleri hakkında bilgiler verilmiştir. Genetik kodları kriptolojide kullanan uygulamalar incelenmiş ve performans sonuçları paylaşılmıştır. Yeni bir şifreleme yöntemi tasarlanmıştır. Çalışma mantığı anlatılmış şifreleme ve şifre çözme işlemleri küçük bir veri üzerinden gösterilmiştir. Bu tez çalışmasında genetik şifreleme yöntemi kullanarak türetilen anahtar ile büyük metin verileri üzerinde de şifreleme yapılabilmektedir. Farklı zamanlarda türetilen anahtar, zaman verisinin bu işlemlerde kullanılması sebebiyle benzersiz olmakta ve bu da anahtarı daha güvenilir hale getirmektedir. Bu çalışma sonucunda türetilen yeni şifreleme yöntemi güncel kullanılan sistemlerle karşılaştırılması sonucunda veri boyutu artıkça en hızlı sistemden en fazla dört kat olacak şekilde daha hızlı şifreleme işlemini gerçekleştirmiştir. Şifre çözme işlemlerinde diğer algoritmalar daha iyi sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Today, data security has become an important area due to the frequent use of electronic media. For data security purposes, cryptology is the study of not obtaining and changing the data by someone else. In these studies, the use of genetic codes in cryptology has gained importance in order to increase security. With the advancement of technology, the use of this method has been preferred in order to increase data security in encryption. The purpose of existing encryption systems is to keep data secure for a very long time. Algorithms based on the Deoxyribo Nucleic Acid (DNA) system take a lot of computational time compared to other algorithms. For this reason, it has been seen that DNA encryption algorithms give better results in terms of performance and genetic codes are used in cryptology. In this study, information was given about symmetric and asymmetric encryption methods. Research has been done on applications that take the DNA structure as an example and information about their working principles has been given. Applications that use genetic codes in cryptology are examined and performance results are shared. A new encryption method has been designed. The working logic is explained and the encryption and decryption processes are shown on a small data. In this thesis, encryption can be made on large text data with the key derived using genetic encryption method. The key derived at different times is unique because the time data is used in these transactions, which makes the key more reliable. As a result of the comparison of the new encryption method derived from this study with the currently used systems, as the data size increases, it performs the encryption process up to four times faster than the fastest system. Other algorithms gave better results in decryption operations.