Numunelerin radyasyonunun standart kaynaklarla karşılaştırılması
Comparison of the radiation of samples with that of standart sources
  1. Tez No: 65602
  2. Yazar: NURETTİN PİRİNÇÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AYDINOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Bu çalışmanın ilk bölümünde radyasyon olayında açığa çıkan ışınlar(alfa, beta, gama) ve bu ışınlan dedekte eden aletler(dedektörler) temel özellikler bakımından tanıtıldı. İkinci bölümde bu dedektörler, dedektörde kullanılan materyale ve dedektörün algıladığı ışının özelliğine bağlı olarak sınıflandırıldı. Ayrıca bu bölümde tarihsel gelişimine bakılarak dedektörler tanıtıldı. Bir sonraki bölümde NE Technology Limited üretimi olan ve sintilasyon sayıcısı ve Geiger-Muller sayıcısı ile işlem yapabilecek Scaler/Ratemeter SR8 cihaza, sintilasyon sayıcısı ve Geiger-Muller sayıcısı tanıtıldı. SR8'in, sintilasyon sayıcısı ve Geiger-Muller sayıcısıyla ayrı ayn bağlantıları yapıldı ve standart numune(Sezyum-137) kullanılarak doğal numunelerde(Şırnak, Hazro ve Silopi Kömürü) radyasyon ölçümü yapıldı. Son olarak önceki bölümde yapılan ölçümler değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the first part of this study, radiation rays (alpha, beta and gamma) and apparatus (detectors) detecting them in terms of their principle properties are introduced. In the second part, the detectors are classified according to the material used in them and the rays they detect. Besides, their historical developments are briefly presented. Scaler/ratemeter SR8 apparatus, which is a NE Technology Limited production, and scintillation and Geiger-Muller counters (both are NE Technology Limited production) that can be operated with it are discussed. The radiation measurement of SR8 together with scintillation and Geiger-Muller counters in natural samples (Şırnak, Hazro and Silopi coal) are separately carried out using standard sample (Sezium-137). Finally the measurements done in the previous part are evaluated.