Sığla yaprağı (Liquidamber orientalis) ekstraktının, yoncanın fermentasyonuna ve metan üretimine etkisi
Effect of Oriental swetgum (Liquidamber orientalis) leaves on the fermentation and methane production of alfalfa hay
- Tez No: 656034
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KAMALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı, sığla ekstraktının yoncanın fermentasyon parametreleri üzerine etkisini in vitro gaz üretim tekniği kullanarak belirlemektir. Sığla ekstraktı yoncanın fermentasyon parametrelerini önemli derecede etkilemiştir. Sığla ekstraktı yoncanın gaz üretimini, amonyak üretimimi, metabolik enerji ve organik madde sindirim derecesini azaltırken, metan üretimini arttırmıştır. Fermentasyon sonucunda açığa çıkan gaz ve metan miktarı sırasıyla; 99.75 ile 113.8 ml ve 20.32 ile 27.90 ml arasında olmuştur. Fermentasyon sonucunda açığa çıkan gazın metan içeriği %19.97 ile 27.97 arasında değişmiş olup, en yüksek metan içeriği 1.5 ml sığla ekstraktı kullanılan muamele grubunda bulunmuştur. Fermentasyon sonucunda açığa çıkan amonyak 28.95 ile 35.72 mg/dL arasında değişmiş olup, en yüksek amonyak içeriği kontrol grubunda bulunmuştur. Metabolik enerji içeriği ve organik madde sindirim derecesi sırasıyla 9.06 ile 9.71 MJ/ kg KM ve 67.05 ile 72.48 arasında değişmiş olup, yüksek değerler 0.5 ml sığla ekstraktı kullanılan grubunda bulunmuştur. Sonuç olarak, sığla ekstraktının anti-metanojenik etkisinin olmamasına rağmen anti-proteolitik etkisinin olduğu bu yüzden ruminant hayvanların rasyonlarındaki proteinlerin rumende aşırı parçalanmasını önlemek için kullanılabilir. Fakat geniş çaplı uygulama yapılmadan sığla ekstraktının in vivo hayvan denemeleriyle test edilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current experiment was to determine the effect of sweetgum leaf extract on the fermentation parameters of alfalfa hay using in vitro gas production technique. Sweetgum leaf extract had a significant effect on the fermentation parameters of alfalfa hay. Although sweetgum leaf extract has resulted in decrease in gas production, ammonia production, metabolisable energy and organic matter digestibility, sweetgum leaf extract increased the methane production. The gas production and methane production ranged from 99.75 to 113.8 ml and 20.32 to 27.90 ml respectively. The percentage of methane in gas produced during the fermentation ranged from 19.97 to 27.97 % with being highest in treatment with 1.5 ml sweetgum leaf extract. The ammonia production during fermentation ranged from 28.95 to 35 mg/dL with being highest in control group. Metabolisable energy and organic matter digestibility of alfalfa hay ranged from 9.06 to 9.71 MJ/ kg DM and 67.05 to 72.48 % respectively with being highest in treatment with 0.5 ml sweetgum leaf extract. As conclusion, sweetgum leaf extract can be used in ruminant diets to prevent the extensive degradation of protein in rumen due to its anti-proteolitic potential, although sweetgum leaf extract has no antimethanogenic potential. However, before large implication, sweetgum leaf extract should be tested in vivo experiments.