Serebrovasküler anevrizma olgularında eşlik eden varyasyon ve anomalilerin belirlenmesi: 640 olgunun analizi
Association of cerebral aneurysms with cerebrovascular variations and anomalies: analysis of 640 cases
- Tez No: 656037
- Danışmanlar: PROF. ERGÜN DAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyasyon Bilim ve Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Serebrovasküler hastalıklar, serebral morbidite ve mortalitenin en önemli sebeplerinden biridir. İntrakranial vasküler yapıları görüntülenmede incelemenin yüksek bir spesifite ve sensitivite ile yapılabilmesi önemlidir. Gelişimi birçok basamağı içeren serebrovasküler yapılara ait varyasyon ve anomaliler, anjiyografik incelemelerin doğru yapılması ve tedavinin doğru planlanması açısından iyi bilinmelidir. Serebrovasküler varyasyonlar patolojileri taklit edebileceği gibi anevrizma, arteriyovenöz malformasyon vb. vasküler patolojilerle de birlikteliği mevcuttur. Varyasyonlara bağlı oluşabilecek hemodinamik stresler anevrizma gelişiminde rol oynayabilir. Bu çalışmada 2011-2013 tarihleri arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Girişimsel Radyoloji Ünitesi'nde yapılan serebral anjiyografilerde; retrospektif olarak serebrovasküler varyasyonların sıklığı, anevrizmalar ile olan birlikteliği ve herhangi bir şekilde anevrizma oluşumunu tetikleyebilecek bir risk faktörü olup olmadığı araştırılmıştır. Anterior dolaşımda, anterior serebral arter A1 segmentin hipoplazisi ve aplazisi %16.6 sıklıkla en sık saptanan varyasyondu. Bunu bihemisferik anterior serebral arter ve azigos anterior serebral arter varyasyonu izlemiştir. Posterior sistemde ise en sık varyasyon %20.9 ile posterior serebral arterin fetal orijiniydi. Posterior dolaşıma izlenen diğer sık varyasyonlar ise posterior komünikan arterin infundibular dilatasyonu ve süperior serebellar arterin duplikasyonuydu. Çalışmamızda anterior komünikan arter anevrizmalarının bihemisferik anterior serebral arter ve anterior serebral arter A1 segment hipoplazisi-aplazisi arasındaki ilişki araştırılmış olup, anterior serebral arter A1 segment hipoplazisiaplazisi ile anterior komünikan arter anevrizmaları arasında, kontrol grubuna göre anlamlı birliktelik saptanmıştır. Ayrıca distal anterior serebral arter anevrizmaları ve azigos anterior serebral arter anevrizmaları ile de anlamlı birliktelik mevcuttur. Belli serebrovasküler varyasyonlarla anevrizmaların birlikteliği anevrizma oluşumunda varyasyonların rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Uygun tedavi yaklaşımının belirlenmesi ve hastaların gereksiz girişimlerden korunması için bu varyasyonların farkında olunması gerekir. Ayrıca bu tip varyasyonların analizi ile gerek teşhis gerekse tedavi ve planlamada başarının artacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Cerebrovascular disease is one of the most important causes of morbidity and mortality due to cerebral detah. It is crucial to perform cerebrovascular imaging studies with a high specificity and sensitivity for a better evaluation of intracranial vascular structures, The variations of the cerebrovascular anatomy which includes many developmental steps should be well known to evaluate angiographic examinations for an accurate endovascular treatment plan. Cerebrovascular variations not only may mimic some anatomical differences but also may be accompanied with vascular pathologies such like aneurysms, arteriovenous malformations etc. The hemodynamic stresses due to a variation may also play a role in the development of these vascular pathologies. In the present study, cerebral angiographies performed at Interventional Radiology Unit of Ankara Numune Education and Research Hospital between 2011 and 2013 are evaluated in a retrospective manner. The frequency of cerebrovascular variations, their association with aneurysms and their possibility as a risk factor triggering the formation of aneurysm are being investigated. Among the anterior circulation variations, A1 segment hypoplasia and aplasia of the anterior cerebral artery are the most frequent variations with a frequency of 16.6%. This is followed by bihemispheric anterior cerebral artery and azygos anterior cerebral artery variation. The most common variation in the posterior system is the fetal origin of the posterior cerebral artery with a frequency of 20.9%. Other common variations observed in the posterior circulation are the infundibular dilatation of posterior communican artery and duplication of the superior cerebellar artery. In our study, the association of anterior communican artery aneurysms with bihemispheric anterior cerebral artery and the anterior cerebral artery A1 segment hypoplasia-aplasia are also investigated. When compared with normal group, association of anterior cerebral artery A1 segment hypoplasia-aplasia with anterior communicating artery aneurysms is found to be significant. Furthermore, there is significant association with the distal anterior cerebral artery aneurysms and azygos anterior cerebral artery variation. When the results of the present study are considered, there is a frequent association of specific cerebrovascular variations with aneurysms which raised a possibility of these variations to have a role in aneurysm formation. An interventionist needs to be aware of these neurovascular variations to determine the appropriate treatment approach and protect patients from unnecessary interventions. There will be a marked definitive improvement in the diagnosis and treatment plan of these cerebrovascular pathologies with a better evaluation and understanding of these variations.