Pseudevernia furfuracea L. ve Usnea florida L. liken özütleri ile Ag katkılı metalik hibrit nanopartiküllerinin sentezi, karakterizasyonu ve SHSY5Y nöroblastoma sinir hücresine karşı toksisitesinin belirlenmesi
Synthesis, characterization and toxination of Pseudevernia furfuracea L. and Usnea florida L. lichen extracts and ag-added metal hybrid nanoparticles against SHSY5Y neuroblastoma cell
- Tez No: 656036
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖKHAN HALICI, DR. ÖĞR. ÜYESİ Fatih Doğan KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Botanik, Biology, Biotechnology, Botany
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Likenler bir mantar ortağı veya bir ya da birden fazla fotosentetik ortağın birleşmesi sonucu oluşan simbiyotik organizmalardır. Yüksek yüzey hacim oranları, basit anatomileri ve mumsu bir kutikuladan yoksun olma özelliklerinden dolayı ağır metalleri dokularında toplayarak biriktirirler. Nanomateryaller 100 nm'den daha küçük boyutta ve yüksek yüzey enerjisine sahip olan parçacıklardır. Sahip oldukları eşsiz özellikleri ile medikal, elektronik ve kozmetik uygulamalar başta olmak üzere birçok endüstride kullanılmaktadırlar. Bu çalışma da Türkiye'de yayılış gösteren Pseudevernia furfuracea ve Usnea florida liken türlerinin özütleri ve etken maddeleri kullanılarak AgZnO metalik hibrit nanopartikül biyolojik yöntemle sentezlenmiştir. Sentezlenen nanokompozitlerin karakterizayonu UV-Vis, SEM, FT-IR, XRD, EDX ve DLS gerçekleştirilerek, sitotoksik özellikleri incelenmiştir. AgZnO nanokompozitinin ışık emme noktası 353 nm ile 361 nm aralığında, etkin çapının 342 nm ile 495 nm, boyutunun ise 35 nm ile 85 nm olduğu gözlemlenmiştir. SHSY-5Y insan nöroblastoma hücrelerine karşı toksisitesine bakıldığında ise 100 μg/ml konsantrasyonu üzerinde nörotoksik etkilere sahip olduğunu gözlemlenmiştir. Ayrıca Usnea florida ekstresinin Pseudevernia furfuracea ekstresinde göre metal bazlı nanokompozitler üretme üstünlüğüne sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada Pseudovernia furfuracea ve Usnea florida ile AgZnO nanokompozitlerin ucuz, kısa sürede ve çevre dostu yöntemle sentezlenerek sitotoksik çalışmalarda kullanılabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Lichens are symbiotic organisms formed by the combination of a fungal partner or one or more photosynthetic partners. Due to their high surface volume ratio, simple anatomy and lack of a waxy cuticle, they accumulate heavy metals in their tissues. Nanomaterials are particles smaller than 100 nm in size and with high surface energy. With their unique features, they are used in many industries, especially medical, electronic and cosmetic applications. This study was synthesized by biological methods of AgZnO metallic nanoparticles using extracts and active substances of Pseudevernia furfuracea and Usnea florida lichen species spreading in Turkey. The synthesis of synthesized NPs was performed with UV-Vis, SEM, FT-IR, XRD, EDX and DLS and its cytotoxic properties were examined. The light absorption point of AgZnO nanocompose was observed to be between 353 nm and 361 nm, its effective diameter was between 342 nm and 495 nm, and its size was between 35 nm and 85 nm. When we look at the toxicity of SHSY-5Y against human neuroblastoma cells, it was observed that it has neurotoxic effects on a concentration of 100 μg/ml. In addition, the Usnea florida. extract was found to have the advantage of producing metal-based nanocomposites according to the. Pseudevernia furfuracea extract. In this study, it was predicted that Pseudovernia furfuracea and Usnea florida and AgZnO nanocomposites could be used in cytotoxic studies by synthesizing them in a cheap, short time and with environmentally friendly method.