Tip 2 diyabetik hastalarda oral antidiyabetik tedaviden insülin tedavisine geçiş süresi
Transition time from oral antidiabetic therapy to insulin therapy in type 2 diabetic patients
  1. Tez No: 656043
  2. Yazar: NURAY AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TEMİZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Diyabetik hastalarda hayatlarının bir döneminde insülin tedavisine gereksinim olur. Çalışmamızda tip 2 diyabetik hastaların insülin tedavisine geçiş süresini araştırdık. Gereç ve yöntem: Çalışmada İç hastalıkları ve Diyabet polikliniklerince takip edilen ve insülin kullanan toplam 140 tip 2 diyabetik hasta değerlendirilmiştir. Hastaların yaşı,cinsiyeti, eğitim durumu, diyabet başlangıç yaşı, sigara kullanımı, insülin tedavisine başlama zamanı, Vücut Kitle İndeksi (VKİ) ve eşlik eden hastalıkları not edildi. Bulgular: 140 hastanın 52'si (%37.1) erkek, 88'i (%62.9) kadın idi. Eğitim düzeyi olarak 19'u (%13.5) okur-yazar değil, 28'i (%20) okur-yazar, 67'si (%48) ilkokul mezunu, 26'sı (%18.5) lise-üniversite mezunudur. Sigara içen ve içmeyenlerin sayısı-oranı sırasıyla 30 (%21.4) ve 110 (%78.6), hipertansyonu olan ve olmayanların sayısı-oranı sırasıyla 35 (%25) ve 105 (%75), diyabet başlangıç yaşı 46.58 ± 10.54 yıl ve VKİ 29.14 ± 4.60 olarak saptandı. Hastaların oral antidiyabetik tedavisinden insülin tedavisine geçiş süresi 9.93 ± 6.67 yıl olarak belirlendi. Sonuç: Hastaların oral antidiyabetik tedavisinden insülin tedavisine geçiş süresi 9.93 ± 6.67 yıl olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Insulin therapy is required in diabetic patients at some time in their lives. In our study, we investigated the transition period of type 2 diabetic patients to insulin treatment. Metod: A total of 140 type 2 diabetic patients who were followed-up by Internal Diseases and Diabetes outpatient clinics and using insulin were evaluated in the study. The age, gender, educational status of the patients, age of onset of diabetes, smoking, time to start insulin treatment, Body Mass Index (BMI) and accompanying diseases were noted. Results: 52 (37.1%) of 140 patients were male and 88 (62.9%) were female. In terms of education level, 19 (13.5%) are illiterate, 28 (20%) are literate, 67 (48%) are primary school graduates, 26 (18.5%) are high school-university graduates. The number-ratio of smokers and non-smokers was 30 (21.4%) and 110 (78.6%), respectively; the number-ratio of those with and without hypertension was 35 (25%) and 105 (75%), respectively; the age of onset of diabetes was 46.58 ± 10.54 years and BMI was found to be 29.14 ± 4.60. The duration of transition from oral antidiabetic treatment to insulin therapy was 9.93 ± 6.67 years. Conclusion: The transition time of the patients from oral antidiabetic treatment to insulin therapy was 9.93 ± 6.67 years.