Duchenne musküler distrofili çocuklarda aerobik eğitimin kasın mimari özellikleri ve motor fonksiyonlara etkisi
The effect of aerobic training on muscle architectural properties and motor functions in children with duchenne muscle dystrophy
  1. Tez No: 656044
  2. Yazar: NUMAN BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR AYŞE KARADUMAN, PROF. DR. HALUK AYDIN TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmanın amacı Duchenne Musküler Distrofide (DMD) çocuklar ile tipik gelişim gösteren yaşıtlarını kasın mimari özellikleri ve motor fonksiyonlar açısından karşılaştırmak ve DMD'de aerobik eğitimin bu parametreler üzerine etkisini araştırmaktı. Ondokuz DMD'li çocuk ve 5 tipik gelişim gösteren yaşıtı çalışmaya dahil edildi. DMD'li çocuklar rastgele iki gruba ayrıldı. Tedavi grubuna (n=10, yaş=7,93±1,02 yıl, VKİ=16,33±1,92 kg/m2) ev programına ek olarak 12 haftalık aerobik eğitim verildi. Kontrol grubu (n=9, yaş=9,02±1,45 yıl, VKİ=18,27±1,64 kg/m2) ise yalnızca ev programına devam etti. Çalışmada kas kalınlığı, pennasyon açısı ve fasikül uzunluğu gibi kasın mimari özellikleri kas ultrasonu ile değerlendirildi. Ayakta durma esnasındaki kas aktivasyonları yüzeyel elektromiyografi ile belirlendi. Kas kuvveti miyometrik kas testi ile ölçüldü. Motor fonksiyon ve performansları; motor fonksiyon ölçümü (MFM), 6 dakika yürüme testi (6 DYT) ve süreli performans testleri ile değerlendirildi. DMD'li çocuklarla karşılaştırıldığında tipik gelişim gösteren çocukların daha ince kas kalınlığına, daha düşük kas aktivasyonu ve daha yüksek motor fonksiyona sahip olduğu belirlendi (p0,05). Tedavi grubunda alt ekstremite proksimal kas kuvveti, MFM skoru ve 6 DYT mesafesinde gelişme gözlendi (p0,05). Sonuç olarak, DMD'de aerobik eğitimin motor fonksiyonlar ve kas kuvvetini artırmada etkili olduğu ve ev programına ek olarak uygulanacak aerobik eğitimin hastaların tedavi protokolünde önemli bir unsur olduğunu ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare children with Duchenne Muscular Dystrophy (DMD) and their typically developing peers in terms of muscle architecture properties and motor functions and to investigate the effect of aerobic training on these parameters in DMD. The nineteen children with DMD and 5 typically developing peers were included in this study. Children with DMD were randomly divided into two groups. The treatment group (n=10, age=7.93±1.02 years, BMI=16.33±1.92 kg/m2) was performed the 12-week aerobic training in addition to the home exercise program. The control group (n=9, age=9.02±1.45 years, BMI=18.27±1.64 kg/m2) continued only the home exercise program. Muscle architecture properties such as muscle thickness and pennation angle were evaluated with muscle ultrasound. Muscle activations during standing was determined with surface electromyography. Muscle strength was measured by myometric muscle test. Motor function and performances were assessed with motor function measure (MFM), 6 minute walk test (6MWT) and timed performance tests. It was determined that typically developing children had thinner muscle thickness, lower muscle activation and higher motor function by comparison with DMD (p0.05). The significant improvements were observed in lower extremity proximal muscle strength, MFM and 6MWT in the treatment group (p0.05) in other parameters except for the decrease in 6MWT tests (p=0.002). As a result, it was revealed that aerobic training in DMD is effective in increasing motor function and muscle strength, and aerobic training to be applied in addition to the home program is an important element in the treatment protocol.