Çocuk gelişimi lisans programı öğrencilerinin yaşam becerilerinin incelenmesi
Examination of the life skills of child development undergraduate students
- Tez No: 656048
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİFE KEBİRE NİLGÜN SARP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, Çocuk Gelişimi Bölümünde öğrenim gören öğrencilerin Dünya Sağlık Örgütü tarafından sınıflandırılan beş temel yaşam becerisi alanındaki durumlarını incelemektir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde bulunan üç vakıf üniversitesinin Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü birinci ve dördüncü sınıfta öğrenim gören 259 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Bolat ve Balaman (2017) tarafından geliştirilen 30 maddeden oluşan yaşam becerileri ölçeği kullanılmıştır. Ölçekten elde edilen puanlarla; cinsiyet, mezun olduğu lise türü, çocukluğunun geçtiği yerleşim yeri, öğrencinin sınıf düzeyi, ebeveyn eğitim durumu gibi değişkenlere göre farklılaşma düzeyleri incelenmiştir. İstatistiksel analizler kapsamında normal dağılıma uygunluğun test edilmesi için Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır. Yaşam becerileri düzeyi ile alt boyutları arasındaki ilişkinin testi için Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Yaşam becerileri düzeyinin ve alt boyutlarının çeşitli değişkenlere göre karşılaştırmalarında Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the status of students studying in the Department of Child Development in five basic life skills areas classified by the World Health Organization. The sample of the study consists of 259 students studying in the Department of Child Development, Faculty of Health Sciences, in three foundation universities in Istanbul. Life skills scale, which consists of 30 items, developed by Bolat and Balaman (2017) was used as the data collection tool in the study. With the scores obtained from the scale; Differentiation levels were analyzed according to variables such as gender, type of high school, place of childhood, grade level of the student, and parental education. Shapiro-Wilk test was used to test compliance with normal distribution within the scope of statistical analysis. Spearman Correlation Analysis was used to test the relationship between life skills and its sub-dimensions. Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were used to compare the level of life skills and sub-dimensions according to various variables.