Farklı branşlardaki engelli sporcuların algılanan stres düzeyleri ve bilinçli farkındalık seviyeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between perceived stress and conscious awareness levels of disabled athletes in different branches
- Tez No: 656047
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK GENÇAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yapılan bu araştırmada farklı spor dalları ile ilgilenen engelli sporcularda algılanan stres düzeyi ile bilinçli farkındalık düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada“İlişkisel Tarama Modeli”kullanılmıştır. Çalışmaya Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde yaşayan, aktif olarak spor yapan ve 18 yaş grubunun üzerinde bulunan 201 engelli birey katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde“Kişisel Bilgi Formu”,“Algılanan Stres Düzeyi Ölçeği”ve“Bilinçli Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analiz sürecinde SPSS 22.0 veri analiz programında Frekans Analizi, Tanımlayıcı İstatistikler, Independent T Test, One Way ANOVA, Korelasyon Analizi ve Basit Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda engelli sporcularda algılanan stres düzeyinin cinsiyet ve yaş grubu değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (p0.05). Bilinçli farkındalık düzeyine ilişkin bulgular incelendiği zaman, araştırmaya katılan engelli sporcularda bilinçli farkındalık düzeyinin cinsiyet ve spor dalı değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study conducted, it is aimed to investigate the relationship between the perceived stress level and the level of conscious awareness in disabled athletes who are interested in different branches of sports. 'Relational Screening Model' was used in the study. 201 disabled individuals, who live in Kahramanmaraş and Gaziantep provinces, actively do sports and over the age of 18 participated in the study. In the data collection process of the study, 'Personal Information Form', 'Perceived Stress Level Scale' and 'Conscious Awareness Scale' were used. In the statistical analysis process of the data obtained in the research, Frequency Analysis, Descriptive Statistics, Independent T Test, One Way ANOVA, Correlation Analysis and Simple Linear Regression Analysis were used in the SPSS 22.0 data analysis program. At the end of the study, it was determined that the perceived stress level of disabled athletes significantly differed according to gender, and age group variables (p0.05). When the findings regarding the level of conscious awareness were examined, it was concluded that the level of conscious awareness of the disabled athletes who participate in the study differed significantly according to the variables of gender and sports branch (p0.05).