40 yaş üstü erkeklerde 12 haftalık core egzersizlerinin bazı fiziksel uygunluk parametreleri ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of 12-week core exercises on some physical fitness parameters and quality of life in men over 40 years of age
- Tez No: 656051
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJDE ATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı; 40 yaş üstü erkeklerde 12 haftalık core egzersizlerinin bazı fiziksel uygunluk parametreleri ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya katılan denekler Göksun'da ikamet eden 40 yaş üstü, kamu kurum ve kuruluşlarından ve serbest meslek sahibi kişiler katılmıştır, ayrıca deney ve kontrol grubundaki kişiler aktif spor yapmayan kişilerden seçilmiştir. Araştırma haftalık en az 2 saat olmak üzere toplamda 12 hafta devam etmiştir. Araştırmaya katılan deneklerin sahip oldukları demografik özelliklerin belirlenmesinde sekiz maddeden oluşan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Kişisel bilgi formunda yer alan maddeler ile katılımcıların medeni durumlarına, eğitim durumlarına, yaş gruplarına, spor yapma durumlarına, sigara kullanma durumlarına, meslek gruplarına, gelir durumlarına ve uyku kalitesi algılarına ilişkin bulgulara ulaşılması amaçlanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of 12-week core exercises on some physical fitness parameters and on life quality of men over 40 years old. The subjects participating in the research are those who are over 40 years old from public institutions and organizations and self-employed people residing in Göksun. Moreover, the people in the experimental and control groups are chosen from those who do not exercise actively in their daily lives. The research continues for a total of 12 weeks, at least 2 hours a week. A personal information form consisting of eight items is used to determine the demographic characteristics of the subjects participating in the study. With the items in the personal information form, it is aimed to reach the findings regarding the marital status of the participants, their educational status, age groups, sports status, smoking status, occupational groups, income levels and sleep quality perceptions. SPSS 22.0 program is used to analyze the obtained data. SF-36 Quality of Life Scale scores of the experimental and control groups (p> 0.05).