Kırşehir ilindeki okulların iç ortam hava kalitesinin bakteriyolojik yönden değerlendirilmesi
Bacteriological evaluation of indoor air quality of schools in Kirşehir province
  1. Tez No: 656052
  2. Yazar: FUNDA ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖĞÜTCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Son yıllarda, özellikle de gelişmiş ülkelerde yaşam çevrelerindeki iç ortam hava kalitesi, binalarda kullanılan malzemeler ve havalandırma sistemleri gibi etkenler dikkate alınmaktadır. İnsanlar özellikle de çocuklar zamanlarının büyük bir kısmını iç ortamlarda geçirdiklerinden iç ortam hava kalitesinin insan sağlığı üzerindeki etkisi gittikçe fazla önem kazanmaktadır. Bu çalışma; Kırşehir İl merkezinde ve il merkezine bağlı köylerde bulunan toplam 33 ilkokulun iç ortam havasından alınan örneklerde bakteri konsantrasyonunun belirlenmesi (CFU/m³), izolasyonu, tanımlanması ve dönemsel (güz ve bahar dönemi) dağılımlarının araştırılması amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla ilkokulların sınıflarının iç ortam havasından güz dönemi (Eylül-Ekim-KasımAralık 2017, Ocak 2018) ve bahar döneminde (Şubat-Haziran 2018) olmak üzere ECO MASS 100 Mikrobiyal Hava İzleme Sistemi kullanılarak 2 kez örnek alınmıştır. Bu çalışmada bakteri sayımı ve izolasyonu amacıyla Plate Count Agar ve Nutrient Agar besiyerleri içeren 90 mm petri kabı cihaza yerleştirilmek suretiyle örnekler alınmıştır. İlkokulların iç havasından bakteri izolasyonu için toplam 451 petri kabı kullanılmış, tekrarlı ekimler yapılan saflaştırma işlemlerinden sonra farklı türleri içeren toplam 180 adet izolat elde edilmiştir. Çalışmada elde edilen izolatların saf kültürlerinin MALDI-TOF MS yöntemiyle yapılan tanımlanması sonucunda gerek güz dönemi gerekse bahar döneminde 17 cinse ait (Bacillus, Staphylococcus, Paenibacillus, Enterococcus, Arthrobacter, Micrococcus, Pseudomonas, Kocuria, Lysinibacillus, Acinetobacter, Exiguobacterium, Aerococcus, Clostridium, Corynebacterium, Brevibacillus, Chryseobacterium ve Lactobacillus) toplam 48 farklı tür tespit edilmiştir. Bunlardan Bacillus (16 tür) en fazla tür çeşitliliğine sahip cins olmuştur. İkinci sırada ise Staphylococcus (6 tür) gelmekte iken onu 4 tür ile Paenibacillus ve Enterococcus (3 tür) cinslerinin takip ettiği belirlenmiştir. Toplam bakteri değerleri ise; güz dönemi 38- ≥2628 CFU/m3 iken bahar döneminde bu oran 33- ≥2628 CFU/m3 olarak belirlenmiştir. Ayrıca en fazla tür çeşitliliğine sahip Bacillus cinsinin MALDI-TOF MS kütle spektrumları da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, especially in developed countries, factors such as indoor air quality in the living environment, materials used in buildings and ventilation systems have been taken into account. Since people, especially children, spend most of their time indoors, the effect of indoor air quality on human health becomes more and more important. This work; determination of bacteria concentration (CFU/m³), isolation, identification and investigation of seasonal (fall and spring) distributions in samples taken from indoor air of a total of 33 primary schools in Kırşehir city center and in the villages of the city center. For this purpose, the indoor air of primary school classrooms were sampled twice using the ECO MASS 100 Microbial Air Monitoring System in the fall (September-OctoberNovember-December 2017, January 2018) and spring (February-June 2018) semesters. In this study, samples were taken by placing a 90 mm petri dish containing Plate Count Agar and Nutrient Agar media in the device for bacteria counting and isolation. A total of 451 petri dishes were used for the isolation of bacteria from the indoor air of primary schools, and after repeated cultivation, 180 isolates containing different species were obtained. As a result of the identification of pure cultures of the isolates obtained in the study by MALDI-TOF MS method, both in the fall term and in the spring period they belong to 17 genera (Bacillus, Staphylococcus, Paenibacillus, Enterococcus, Arthrobacter, Micrococcus, Pseudomonas, Kocuria, Lysinibacillus, Acinetobacter, Exiguobacterium, Aerococcus, Clostridium, Corynebacterium, Brevibacillus, Chryseobacterium and Lactobacillus) a total of 48 different species were detected. Among them, Bacillus (16 species) was the genus with the most species diversity. In second place is Staphylococcus (6 species) while it is coming with 4 species, Paenibacillus and Enterococcus (3 species) were determined to follow the genus. Total bacteria values are; While the fall period was 38 to ≥2628 CFU/m3 , this rate was determined as 33 to ≥2628 CFU/m3 in the spring period. In addition, the most diverse Bacillus the mass spectra of the genus MALDI-TOF MS have also been determined.