Diyarbakır koşullarında farklı sıra arası ve farklı tohum miktarlarının sorgum x sudanotu melezinde (P 988) yeşil ot verimi ile bazı verim komponentlerine etkisi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 65606
  2. Yazar: ŞEVKİ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAŞBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
VI DİYARBAKIR KOŞULLARINDA FARKLI SIRA ARASI ve FARKLI TOHUM MİKTARLARININ SORGUM X SUDANOTU MELEZİNDE (P.988) YEŞİL OT VERİMİ İLE BAZI VERİM KOMPONENTLERİNE ETKİSİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Şevki ÖZDEMIR 1997/Sayfa: 31 OZ Bu araştırma, 1996 yılında Diyarbakır koşullarında farklı sıra arası mesafeleri (12.5, 25, 37.5 ve 50 cm) ve tohumluk miktarlarının (2, 2.5, 3 ve 3.5 kg/da) sorgum x sudanotu melezinde (P.988) yeşil ot verimi ile bazı verim komponentlerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Netice olarak; en yüksek bitki boyu, yeşil ot, kuru ot ile yaprak-sap oranlan 3 kg/da. tohumluk miktarı ile 12.5 - 37.5 cm. sıra aralıklarında elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Sorgum x Sudanotu Melezi (P.988) Sıra Arası Tohumluk Miktarı, Yeşil Ot Verimi.
Özet (Çeviri)
VII A RESEARCH WORK ON THE EFFECT OF DIFFERENT ROW INTERVALS AND DIFFERENT SEED AMOUNTS TO THE GREEN GRASS YIELD AND SOME YIELD COMPONENTS OF SORGHUM x SUDANGRASS CROSSBREED (P.988) IN DİYARBAKIR CONDITIONS Şevki ÖZDEMİR 1997/Page: 31 ABSTRACT This research work has been carried out in Diyarbakır conditions, 1996 in order to determine the effect of different row intervals (12.5, 25, 37.5 and 50 cm) and seed amounts (2, 2.5, 3 and 3.5 kg/da) to the green grass yield and some yield components of sorghum x sudangrass crossbreed (P.988). As a result, the highest plant-tollness green grass, dry grass and the leaf-stalk rotes has been obtained with 12.5-37.5 cm. row interval and 3 kg/da. seed amount. Key Words : Sorghum x Sudangrass Crossbreed (P.988), Row Interval, Seed Amount, Green Grass Yield.