The effect of different row spacing on the seed yield and the yield characters of the two soybean cultivars suitable for second cropping in Diyarbakır
Diyarbakır'da ikinci ürün olarak yetiştirilebilecek soya (Glycine max L.) çeşitlerinde farklı sıra arası mesafelerinin verim ve bazı verim karakterlerine etkisi
- Tez No: 65605
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ALİ ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Diyarbakır II. ürün koşullarında 1996 yılında“ SA88 ve Halis ”çeşitlerini 3 ayrı sıra arası mesafe ( 30 cm, 60 cm ve 90 cm ) uygulanarak verim ve verimi oluşturacak bazı karakterler incelenmiştir. Denemede kullanılan sıra arası mesafeler dekara tohum verimi bakımından farklılık göstermiştir. Dekara en yüksek tohum verimi 30 cm sıra arası uygulaması ile elde edilmiştir (284.9 kg/da). En düşük verim ise 90 cm sıra arası uygulamasından elde edilmiştir ( 121.2 kg/da ). Çeşitlerin verimleri SA88, 211.2 kg/da ve Halis, 203.2 kg/da bulunmuştur. Ancak fark istatistiki açıdan önemli bulunmamıştır. ANAHTAR KELİMELER : Soya, Sıra Arası, Çeşit, İkinci Ürün, Verim, Verim Unsurları.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine the effects of three different row-spacing ( 30 cm, 60 cm, 90 cm ) on yield and some other yield characters of the two soybean varieties grown as second crop in Diyarbakır in 1996. The seed yield were varied with row- spacing. The highest seed yield was obtained from 30 cm row spacing (284.9 kg/da). The lowest seed yield was obtained from with 90 cm row- spacing ( 121.2 kg/da). The yield of SA88 and Halis varieties were found as 211.2 kg/da and 203.2 kg/da. But this differences was not statistically significant. KEY WORDS: Soybean, Row spacing, Cultivar, Second crop, Yield, Yield Components.