Diyarbakır koşullarında kışlık ana ürün olarak yetiştirilen arpa + tüylü fiğ karışımında karışım oranlarının verim ve verim unsurlarına etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of different mixture rotios in borley + hairy vetch mixtures which were growned as winter inter crops in Diyarbakır conditions
  1. Tez No: 65607
  2. Yazar: VEYSEL SARUHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAŞBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu araştırma 1996-1997 yetişme sezonunda Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Deneme Arazisinde Tesadüf Blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada farklı karışım oranlarının ( % 100 Arpa, % 100 Tüylü Fiğ, % 80 Tüylü Fiğ + % 20 Arpa, %75 Tüylü Fiğ + % 25 Arpa, % 66.6 Tüylü Fiğ + % 33.3 Arpa ve % 50 Tüylü Fiğ + % 50 Arpa ) verim ve verim unsurlarına etkileri incelenmiş, en yüksek yeşil ot ve kuru ot verimleri % 100 Arpa' dan elde edilmiş, en düşük yeşil ot ve kuru ot verimleri ise % 100 Tüylü Fiğ' den elde edilmiştir. Arpa ile birlikte yetiştirilen Tüylü Fiğ' de karışım oranlarının kontrol parsellerine göre ( % 100 Tüylü Fiğ ) yeşil ve kuru ot verimleri bakımından yüksek olması, tüylü fiğ verimini artırmak amaçlandığında arpa ile birlikte ekilmesinin gerekliliği ortaya çıkmıştır. Arpa ve Tüylü Fiğ bitki boylan karışım oranlarından etkilenmemiştir. Anahtar Kelimeler : Arpa (Hordeum vulgare L.), Tüylü Fiğ {Vida villosa Roth.), Karışım Oranı.
Özet (Çeviri)
This resarch was caried out in 1996-1997 cropping season in Dicle University Faculty of Agriculture Crop Science Research Area according to Randomized Block Design as 3 replicates In the research effect of different mixture rates ( % 100 Barley, % 100 Hairy Vetch, % 80 Hairy Vetch + % 20 Barley, % 75 Hairy Vetch + % 25 Barley, %66.6 Hairy Vetch + % 33.3 Barley, % 50 Barley + % 50 Hairy Vetch ) on yield and yield compenents were investigated; the highest fresh crop and dryed crop yields were obtained from % 100 barley, the least fresh crop and dryed cfep were optained from % 100 Hairy Vetch. In barley + hairy vetch groups, fresh and dryed yields were higher than control group ( % 100 hairy vetch ). In the ligh of this result, to increase hairy vetch yields, it should be planted with barley. Heights of hairy vetch and barley were not effected from different mixture ratios. Keys Words : Barley ( Hordeum vulgare L. ), Hairy Vetch ( Vicia villosa Roth. ), Mixture ratio.