Raylı sistem araçları için internet protokolü tabanlı yolcu bilgilendirme sistemi
Internet protocol-based passenger information system for rail system vehicles
  1. Tez No: 656061
  2. Yazar: MUHAMMED BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Geçmişi çok öncelere dayanan ve ulaşım konusunda büyük bir fayda sağlamış olan toplu ulaşım araçlarının zaman içerisinde birtakım değişiklikler ve farklı fonksiyonlar edindiklerini biliyoruz. Başlarda, tek amacının insanları bir yerden başka bir yere taşıması olan bu araçların, zaman içerisinde çeşitli teknolojik gelişimlerle desteklendiği ve daha kolay bir ulaşım sağladığı görülmektedir. Teknolojinin, insan ihtiyaçlarından ortaya çıkan bir olgu olduğu düşünüldüğünde, her yeni bir gün artan ihtiyaçlardan dolayı teknolojik gelişmeler gözlemlemekteyiz. Bu teknolojik gelişimler, kimi zaman araçların motor güçlerine ve ömürlerine etki etmiş, kimi zaman ise konfor odaklı gelişimler sağlanmıştır. Bu teknolojik gelişimlerin bir etkisi olarak da yan ürünler gelişmeye başlamış ve bunlar artık bir sektör haline gelmiştir. Toplu ulaşım araçlarına dönük birçok farklı sistemler üreten ve geliştiren çeşitli kuruluşlar zamanla ortaya çıkmıştır. Toplu ulaşım araçları içerisinde ağırlıkla lastik tekerlekli ve raylı sistem araçları görünmektedir. Kullanımlarının daha pratik ve ekonomik olmasından ötürü bu araçlar, ihtiyaçlara göre, diğer araçlardan daha fazla kullanılmışlardır. Özelde, raylı sistem araçlarının zaman içerisinde büyük değişimler yaşadıklarını görebilmekteyiz. Günümüze baktığımız zaman, birçok raylı sistem araçlarında yolcular için özel olarak tasarlanmış farklı ekipmanlar göze çarpmaktadır ve bu ekipmanlar günden güne değişerek farklı fonksiyonlar içermektedirler. Önceleri, manuel olarak yapılan bazı işlemler bugün bazı sistemler sayesinde otomatik olarak yapılabilmekte ve büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu projede, raylı sistem araçlarında, yolcuların seyahat konforlarını arttıracak, internet protokolü tabanlı yolcu bilgilendirme sistemlerinin tasarımları yapıldı. Bunun için, hali hazırda kurulu olan şehir içi tramvay araçlarında bazı incelemelerde bulunuldu. Karşılaşılan sorunlar ve arızalar ile ilgili raporlar elde edildi ve tasarımlar bu yönde ilerletildi. Elde edilen sonuçlara göre, kurulu olan eski sistemlerde, bir takım uyumsuz çalışmalar ve revize edilememe gibi büyük sorunların olduğu öğrenildi. Kurulu sistemlerin, analog çalışma şekillerinden dolayı çıkan sorunlar öğrenildi. Tüm sorunlar göz önünde bulundurulduğunda, tespit edilen sorunların yaşanmayacağı planlanan internet protokolü tabanlı çalışacak olan yolcu bilgilendirme sistemi tasarımı gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
We know that public transportation vehicles, which have a long history and have provided a great benefit in transportation, have acquired some changes and different functions over time. In the beginning, it is seen that these vehicles, whose only purpose is to move people from one place to another, are supported by various technological developments over time and provide an easier transportation. Considering that technology is a phenomenon that emerges from human needs, we observe technological developments due to increasing needs every day. These technological developments have sometimes affected the engine power and life of the vehicles, and sometimes comfort-oriented developments have been achieved. As an effect of these technological developments, by-products have started to develop and these have now become a sector. Various organizations that produce and develop many different systems for public transportation have emerged over time. Among public transportation vehicles, mostly rubber-wheeled and rail system vehicles are seen. Since their use is more practical and economical, these tools have been used more than other tools, depending on the needs. In particular, we can see that rail system vehicles experience great changes over time. When we look at today, many rail system vehicles feature different equipment specially designed for passengers and these equipments have different functions changing from day to day. Some operations, which were previously performed manually, can now be done automatically thanks to some systems and provide great convenience. In this project, internet protocol-based passenger information systems were designed to increase the travel comfort of passengers in rail system vehicles. For this, some examinations were made on the already installed city tram vehicles. Reports on the encountered problems and malfunctions were obtained and the designs were advanced in this direction. According to the results, it was learned that there were some major problems in the old systems installed, such as incompatible works and not being revised. The problems arising due to the analog operation of the installed systems were learned. Considering all the problems, the passenger information system, which is planned to avoid the detected problems, was designed to operate based on the internet protocol.