Hegel'in erken dönem eserleri üzerine bir inceleme
An inquiry on Hegel's early works
- Tez No: 656060
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜRŞAD SİNAN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bir bütün olarak Hegel'i kavramak birçok yanıyla sorunludur. Bu sorun Hegel'in, felsefe sisteminden ayrı bir noktada konumlandırılabilecek bazı çalışmalarından kaynaklanmaktadır. Buna rağmen Hegeľ'in erken dönem yazılarındaki motiflerin, filozofun felsefe sistemini önceleyen kurucu ilksel öğeler olarak ele alınması gerekir. Bu öncel kurucu motifler Hegel sisteminde açıklanabilir ve görünürdür. Bu çalışmada Hegel'in erken dönem çalışmaları olan“Erken Dönem Teoloji Yazıları”ve“Fichte'nin ve Schelling'in Felsefi Sistemleri Arasındaki Ayrım”başlıklı metinler üzerinden söz konusu öncü kurucu motifler tespit edilmeye çalışılacaktır. Ardından bu motiflerin Hegel sistemi dâhilinde geçirdiği dönüşüm eleştirel bir incelemeye tabi tutulacaktır.
Özet (Çeviri)
To comprehend Hegel's thought as a whole is difficult as a consequence of some crucial writings which could be located to the outside of his system in many respects. Nevertheless, some motives in early writings should be regarded as constitutive elements which are the predecessor of his philosophical system. This will be a historical survey on relatively most important earlier works like“Early Theological Writings”and 'The Difference between Fichte's and Schelling's System of Philosophy." The main aim is to identify the basic motives that are dominant in these works. Subsequently, the problem of the perception of these motives in the context of the Hegelian system will be considered from a critical perspective.