Analitik hiyerarşi prosesi (AHP) ile sedimanter kökenli kireçtaşı doğal taş ocaklarının yatırım bölgelerinin belirlenmesi
Determination of the investment regions of sedimentary limestone natural stone quarries by analytical hierarcy proces (AHP)
- Tez No: 656078
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Türkiye sedimanter kökenli kireçtaşı doğal taş ocaklarında rezerv miktarı bakımından dünyada önemli bir paya sahiptir. Türkiye'de sedimanter kökenli doğal taş ocağı sayısı yaklaşık olarak 1200'dür. Ülkemizde 120'nin üzerinde renk ve desende doğal taş ocağı belirlenmiştir. Bu çalışmanın ilk aşamasında ülkemizde 8 farklı bölgede (Burdur bölgesi, Isparta bölgesi, Antalya Bölgesi, Bursa Bölgesi, Bilecik Bölgesi, Kastamonu Bölgesi, Konya Bölgesi ve Mersin Bölgesi) yatırım yapılan sedimanter kökenli doğaltaş ocaklarının 2016-2019 yılları arasında üretim, satış ve ocak verimlilikleri analiz edilmiştir. İkinci aşamada Doğal taş sektörüne yatırım yapan yatırımcıların göz önüne aldığı 8 ölçüt belirlenmiştir. Çalışmanın son kısmında yatırımcının 2016-2019 yılları arasında 8 farklı bölge ve 8 ölçütte hangi bölgeye yatırım yapacağı ile ilgili seçim problemi Çok Kriterli Karar Verme Yöntemlerinden Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) ile analiz edilmiştir ve Microsoft Office Excel programında duyarlılık analizi yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda sedimanter kökenli doğaltaş ocakları içerisinde Burdur Bölgesi seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey in terms of the amount of reserves in sedimentary limestone quarry has a significant share in the natural world. The number of natural sedimentary stone quarry in Turkey is approximately 1,200. Natural stone quarries in over 120 colors and patterns have been determined in our country. In the first phase of this study, the production, sales and quarry productivity of the sedimentary origin natural stone quarries invested in 8 different regions (Burdur region, Isparta region, Antalya Region, Bursa Region, Bilecik Region, Kastamonu Region, Konya Region and Mersin Region) between 2016-2019 It has been analyzed. In the second stage, 8 criteria taken into consideration by the investors investing in the natural stone sector were determined. In the last part of the study, the problem of choosing which region the investor will invest in 8 different regions and 8 criteria between 2016 and 2019 was analyzed with Analytical Hierarchy Process (AHP), one of the Multi-Criteria Decision Making Methods, and sensitivity analysis was performed in Microsoft Office Excel program. As a result of this study, Burdur Region was selected among the natural stone quarries of sedimentary origin.