Gebelerde güçlüklere karşı tutumlarının belirlenmesi
Determination of attitudes against difficulties in pregnant women
- Tez No: 656108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TİJEN ŞENGEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Gebelik her kadını ruhsal ve fiziksel açıdan zorlayan uzun bir süreçtir. Sağlıklı bir gebelik ve doğum en ideali olsa da her zaman mümkün değildir. Halk sağlığının temel ilkelerine göre, toplumun sağlık sorunları ile mücadelede risk oluşturan faktörlerin oluşmadan önlenmesi, tedavi edilmesinden daha etkindir. Bu ilkeden hareketle gebe kadınlar için de tüm risk faktörleri önceden çeşitli yöntemlerle değerlendirilip koruyucu önlemlerin alınması toplum sağlığı için faydalı olacaktır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ülkemizde anne ölüm oranı 1990 da 68/100 Bin iken 2018 de 13,6/ 100 Bine kadar düşmüştür. Bu düşüş sağlık hizmetlerine ulaşım kolaylığının artması, devlet tarafından güçlü bir şekilde desteklenen doğum öncesi bakım programları ile gerçekleşmiştir. Bu araştırmanın amacı, Bursa-Güçlüklere Karşı Tutum Ölçeği (BGKTÖ) kullanılarak, gebe kadınların güçlükler karşısında tutumunun belirlenmesi ve bu konuda yapılacak rehberlik hizmetlerine ışık tutmaktır. YÖNTEM: Çalışma gözlemsel, analitik ve kesitsel olarak dizayn edilmiş ve Kasım 2019-Şubat 2020 tarihleri arasında Kahramankazan Şehit Samet Cantürk Aile Sağlığı Merkezine başvuran gebe ve gebe olmayan kadınlarda toplamda 317 kişi ile yapılmıştır. Gebe kadınların ve gebe olmayan kadınların sosyo-demografik özelliklerini değerlendirmek amacıyla veri toplama formu ve hayatın güçlükleri karşısında tutumunu belirlemek için BGKTÖ kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS26.0 istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Sayısal veriler Kolmogorov-Smirnov, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, Ki-Kare, Spearman korelasyon, testleriyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
AİM: Pregnancy is mentally and physically challenging period for women. Although a healthy pregnancy and birth is the ideal, it is not always possible. According to the basic principles of public health, prevention of risk factors before they occur is more effective than treating the health problems of the society. Based on this principle, it will be beneficial for the public health to evaluate all risk factors for pregnant women in advance using various methods and take preventive measures. According to the data of the World Health Organization, the maternal mortality rate in our country was 68/100 thousand in 1990 and decreased to 13.6 / 100 thousand in 2018. This decline has been brought about by the increase in the ease of access to health services and the prenatal care programs strongly supported by the state. The aim of this study is to determine the attitude of pregnant women against difficulties and to shed light on the counseling services to be done in this regard, using the Bursa-Attitude towards Difficulties Scale (BGKTÖ). METHOD: The study was designed as an observational, analytical and cross-sectional and was conducted with a total of 317 people in pregnant and non-pregnant women who applied to Kahramankazan Şehit Samet Cantürk Family Health Center between November 2019 and February 2020. Data collection form was used to evaluate the socio-demographic characteristics of pregnant women and non-pregnant women, and BGKTÖ was used to determine their attitudes towards the difficulties of life. The data were analyzed by IBM SPSS26.0 statistical package program. Numerical data were evaluated with Kolmogorov-Smirnov, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, Chi-Square, Spearman correlation tests.