Sakarya'da dijital dönüşüme yönelik sanayi kuruluşlarında karşılaştırmalı değerlendirme çalışması
Comparative evaluation study in industrial organizations for digital transformation in Sakarya
- Tez No: 656128
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN KUBAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Geçmişten bugüne gerçekleşmiş olan üç sanayi devrimi sonunda ulaşılmış olunan son noktada insan gücüne olan ihtiyaç gittikçe azalmıştır. Öncelikle buharla çalışan makinelerin icadı ile ilk sanayi devrimi gerçekleşmiş ve tarım toplumu fabrikaya doğru kaymıştır. Sonrasında iş bölümü ve seri üretimin gerçekleştirilmesi ikinci sanayi devrimini doğurmuş, elektrikli cihazların yoğun kullanımı ile de üçüncü sanayi devrimi gerçekleşmiştir. Sanayi 4.0 olarak adlandırılan son devrimde daha ağırlıklı olarak bilgisayar uygulamaları ve bunun neticesinde elde edilen verilerin kullanımı ve yapay zekanın işin içine katılması söz konusu olmuştur. Tüm bu süreçlerin içinde dijitalleşme önem kazanmış ve veri alışverişleri dijital ortamda gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Dijitalleşmenin de sonucu olarak insan gücü artık vasıflı olmak durumunda kalmış ve daha çok denetleyici rolünde kullanılmaya başlanmıştır. Geleceğe yönelik olarak ortaya çıkacak olan yeni teknolojiler ile birlikte Sanayi 4.0 uygulamalarının sanayi sektörü üzerinde büyük etkileri olacaktır. Dünyanın farklı coğrafyalarında sanayi yapıları bu dört temel devrim içinde bir yerlere konumlanmış durumdadır. Bu çalışma amacı Sakarya ilinde faaliyet gösteren farklı sanayi kurum/kuruluşlarının dijitalleşme seviyelerinin karşılaştırmalı olarak analizini yapmaktır. Bu kapsamda bir anket oluşturulmuş ve bu anket ile kurumların seviyeleri ölçülmüştür. Elde edilen bulgular doğrultusunda değerlendirme çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda Sakarya sanayisinin dijital dönüşümünü henüz tam olarak gerçekleştiremediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
At the end of the three industrial revolutions that have taken place from the past to the present, the need for manpower has gradually decreased. Firstly, with the invention of steam-powered machines, the first industrial revolution took place and the agricultural society shifted towards the factory. Afterwards, the division of labor and mass production led to the second industrial revolution. And with the intensive use of electrical appliances, the third industrial revolution took place. In the last revolution called Industry 4.0, more and more computer applications and the resulting data and artificial intelligence were involved. In all these processes, digitalization has gained importance and data exchange has started to take place in digital environment. As a result of digitization, manpower had to be qualified and started to be used in more supervisory roles. With the new technologies that will emerge for the future, Industry 4.0 applications will have great effects on the industrial sector. Industrial structures in different geographies of the world are located in these four fundamental revolutions. The aim of this study is to make a comparative analysis of the digitalization levels of different industrial institutions / organizations operating in Sakarya province. In this context, a questionnaire was created and the levels of institutions were measured with this survey. In accordance with the findings, an evaluation study was conducted. As a result of the research, it was observed that the digital transformation of the Sakarya industry has not yet been fully realized.