Çinko laktat üretiminde uygun kinetik mekanizmanın araştırılması
Investigation of suitable kinetic mechanism in zinc lactate production
  1. Tez No: 656129
  2. Yazar: SILA ŞADİYE İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Gıda, kozmetik, farmakoloji, tıbbi hammadde sektörü gibi birçok sektörde kullanım alanı bulan çinko laktatın alternatif bir yöntemle üretimine ışık tutması amacıyla, Kayseri yöresinden temin edilen smitsonit cevherinin seçici bir liç reaktifi olan laktik asit ile çözünme kinetiğinin incelenmesidir. Yöntem: Kesikli bir reaktörde smitsonit cevherinin sulu laktik asit çözeltilerindeki çözünme kinetiği modelini elde etmek için; tane boyutu, asit konsantrasyonu, katı/sıvı oranı, karıştırma hızı ve sıcaklık parametrelerinin çözünme üzerine etkileri incelenmiştir. Bulgular: Smitsonit cevherinin laktik asit çözeltilerindeki çözünme hızı üzerine; sıcaklığın artmasıyla ve asit konsantrasyonunun 2 M'a kadar artmasıyla arttığı, tane boyutu ve katı/sıvı oranının artmasıyla azaldığı ve karıştırma hızının etkisinin ihmal edilecek seviyede olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Seçilen parametrelerin etkilerinden elde edilen deneysel veriler ve istatistiksel analiz sonucunda, çözünme prosesinin yüzeyden kimyasal reaksiyon ile kontrol edildiği ve aktivasyon enerjisinin 49,89 kj.moL-1 olduğu bulunmuş olup prosesi temsil eden kinetik model, 1-(1-X)^1/3= 8,2*10^5 e^-49,89/RTt şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To shed light on the production of zinc lactate with an alternative method, which is used in many sectors such as medicine, food, cosmetics, pharmacology, medical raw material sector, and to investigate the dissolution kinetics of smithsonite ore obtained from the Kayseri region with lactic acid, a selective leaching reagent. Method: To obtain the dissolution kinetics model of smithsonite ore in aqueous lactic acid solutions in a batch reactor; The effects of particle size, acid concentration, solid/liquid ratio, stirring speed, and temperature parameters on dissolution were studied. Results: The dissolution rate of smithsonite ore in lactic acid solutions; It has been determined that the rate of smithsonite ore increases with the increases of temperature and increase of the acid concentration up to 2 M, it decreases with the increase of the particle size and solid/liquid ratio. However, the effect of the stirring speed is negligible. Conclusion: As a result of the experimental data and statistical analysis obtained from the effects of the selected parameters, it was found that the dissolution process were controlled by a chemical reaction from the surface and the activation energy was 49,89 kj.moL-1. The kinetic model representing the process, 1-(1-X)^1/3= 8,2*10^5 e^-49,89/RTt